ZUS przeznaczył ponad 2 mld zł na czternastki w województwie śląskim

i

Autor: Wikimedia Commons, Pixabay

ZUS

Fatalne wieści dla przedsiębiorców. Tyle wyniosą składki ZUS w nowym roku!

2023-12-06 15:27

7794 złote – tyle ma wynieść w przyszłym roku średnie wynagrodzenie. To dobra wiadomość dla pracowników, ale fatalna dla przedsiębiorców. Od średniej pensji zależy bowiem wysokość składek ZUS, a te w przyszłym roku wzrosną do niebotycznych rozmiarów.

Tyle wyniosą składki ZUS w 2024 roku

Składki ZUS rosną w zastraszającym tempie i coraz częściej są powodem zamykania działalności gospodarczych, zwłaszcza dla mikroprzedsiębiorców. Podwyżka, która będzie miała miejsce w przyszłym roku może dobić właścicieli działalności gospodarczych.

Wysokość składek ZUS jest ustalana w oparciu w przeciętne wynagrodzenie, które ma wzrosnąć w 2024 roku do 7794 złotych. Jak łatwo wyliczyć, podstawa wymiaru składek ZUS, wynosząca 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, sięgnie 4676,40 złotych. To oznacza, że składki na ubezpieczenia społeczne i emerytalne wyniosą 1594,19 zł.

Składka zdrowotna dobije przedsiębiorców? 

Do tego trzeba jednak doliczyć składkę zdrowotną, która jest obliczana na podstawie wynagrodzenia i w zależności od formy opodatkowania. Nawet podatnicy, którzy zamykają miesiąc na minusie lub ich zarobki są niższe od minimalnego wynagrodzenia, muszą opłacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. minimalnego wynagrodzenia. Zakładając, że minimalna pensja w 2024 ma wynieść 4242 zł, to najniższa składka zdrowotna sięgnie 381,78 zł.

Zatem w przyszłym roku przedsiębiorcy, którzy nie opłacają składek na preferencyjnych warunkach, będą musieli wpłacać na konto ZUS co najmniej 1975,97 zł. Tyle zapłacą najmniej zarabiający właściciele działalności gospodarczych.

10 supermarketów, które zniknęły z Polski. Pamiętasz je?

"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE