Pracowałeś w Niemczech przez co najmniej rok? Sprawdź, czy należy ci się niemiecka emerytura

i

Autor: pixabay

Emerytura

Pracowałeś w Niemczech przez co najmniej rok? Sprawdź, czy należy ci się niemiecka emerytura

2023-06-12 15:27

Niemiecką emeryturę pobiera ponad 70 tysięcy Polaków. Część osób mieszka na stałe w Niemczech, a część to mieszkańcy Polski, którzy pracowali za granicą przez co najmniej 12 miesięcy. Sprawdź, czy należy Ci się niemieckie świadczenie emerytalne.

Niemiecka emerytura 

Z danych Deutsche Renteversicherung Bund wynika, że ponad 70 tysięcy Polaków pobiera niemiecką emeryturę. Większość świadczeniobiorców mieszka na stałe w Niemczech, ale około 27 tys. osób to Polacy, którzy wrócili do kraju i tylko czasowo pracowali za granicą. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymywać emeryturę z Niemiec?

Żeby otrzymać niemiecką emeryturę, wystarczy przepracować co najmniej 12 miesięcy i opłacać składki przez co najmniej 5 lat (w ten okres wliczone są: zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek chorobowy czy okres wychowawczy). Po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli 65 lat i 11 miesięcy, należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Można to zrobić w niemieckiej instytucji, a także za pośrednictwem ZUS. Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty, potwierdzające m.in. okresy zatrudnienia, nazwy pracodawców, informacje o numerze ubezpieczenia społecznego.

Rozpatrzenie wniosku trwa maksymalnie 3 miesiące.  

Co zrobić, jeśli okres ubezpieczenia w Niemczech jest za krótki?

Warto także wiedzieć, że jeśli staż ubezpieczeniowy w Niemczech jest zbyt krótki, by starać się o emeryturę, to nie oznacza, że nie zostanie on wliczony przy ustalaniu polskiej emerytury.

- Jeżeli nie będziesz posiadał wymaganego okresu ubezpieczenia do przyznania świadczenia, to instytucja (polska lub zagraniczna) przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty może uwzględnić okresy ubezpieczenia i zamieszkania przebyte w państwach członkowskich, pod warunkiem, że okresy te się nie pokrywają - można przeczytać na stronie internetowej powroty.gov.pl. - Jeżeli posiadasz okresy ubezpieczenia przebyte w państwie, z którym Polska zawarła umowę o zabezpieczeniu społecznym (tzw. państwie umownym) będziemy mogli uwzględnić te okresy przy ustalaniu prawa do polskiego świadczenia.

Co ważne, zwłaszcza osoby, których staż ubezpieczeniowy w Polsce jest za krótki do przyznania emerytury, powinny postarać się o dodanie do polskiego okresu ubezpieczenia także okresów ubezpieczenia za granicą. 

- Jeżeli posiadasz oprócz polskich, okresy ubezpieczenia przebyte w państwach podlegających koordynacji unijnej lub państwie umownym i polskie okresy ubezpieczenia są zbyt krótkie do nabycia prawa do emerytury – renty, możemy do polskich okresów ubezpieczenia doliczyć okresy ubezpieczenia lub zamieszkania przebyte we państwach członkowskich lub umownych. Przyjmiemy tylko te okresy, które potwierdzi zagraniczna instytucja ubezpieczeniowa - czytamy na stronie powroty.gov.pl.

Dwie czy jedna emerytura?

Warto jednak wiedzieć, że na przestrzeni lat zmieniły się zasady przyznawania emerytury. Osoby, które przeprowadziły się do Niemiec do końca 1990 roku będą otrzymać świadczenia na mocy porozumienia emerytalnego z 1975 roku. Jeśli natomiast przeprowadziły się później, to na mocy prawa emerytalnego Unii Europejskiej.

- Jeżeli jesteś osobą, której niemiecka instytucja ubezpieczeniowa ustaliła świadczenia z zastosowaniem umowy z 1975 r. wyłącznie za polskie okresy ubezpieczenia, to Twój powrót do Polski spowoduje, że utracisz prawo do tego świadczenia i niemiecka instytucja ubezpieczeniowa wstrzyma jego dalszą wypłatę - czytamy na stronie powroty.gov.pl - Jeżeli natomiast Twoje świadczenie niemieckie zostało przyznane zarówno za polskie, jak i za niemieckie okresy ubezpieczenia, powrót do Polski spowoduje rewizję świadczenia przez niemiecką instytucję ubezpieczeniową. Instytucja niemiecka wyłączy ze świadczenia Twoje polskie okresy i będzie przekazywała do Polski emeryturę niemiecką ustaloną wyłącznie za niemieckie okresy ubezpieczenia. 

Innymi słowy, na mocy porozumienia z 1975 roku emeryci otrzymują emeryturę z jednego państwa na podstawie wszystkich składek. Po zmianie przepisów można otrzymywać emeryturę z obu państw. 

Ile wynosi niemiecka emerytura?

Jak podaje Interia, średnia emerytura wypłacana Polakom wynosi około 650 euro. Wysokość świadczenia zależy jednak od wielu czynników, między innymi od wysokości pensji, przepracowanych lat oraz okresu ubezpieczenia. 

Warto wiedzieć, że jeśli staż pracy w Polsce jest wystarczający do przyznania emerytury (20 lat ubezpieczenia dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), to zostanie ona wyliczona tylko na podstawie składek opłacanych w Polsce. Za pracę w Niemczech otrzyma się dodatkowe świadczenie. Jeśli jednak staż ten jest krótszy, wówczas zostaną doliczone zagraniczne okresy ubezpieczenia.

- Twoją emeryturę obliczymy w wysokości częściowej. Będziemy ją wypłacać w proporcji, jako stosunek polskich okresów ubezpieczenia do sumy polskich i zagranicznych okresów ubezpieczenia - czytamy na stronie rządu. - My wypłacimy emeryturę za polski staż ubezpieczenia, natomiast z instytucji zagranicznych możesz ubiegać się o emeryturę za okresy pracy w tych państwach. 

Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą