szczęśliwy człowiek

i

Autor: unsplash.com

Emerytura

Emerytura w wieku 45 lat? To możliwe! Kto z niej skorzysta? Jakie warunki trzeba spełnić?

2023-10-31 15:21

Według polskiego prawa powszechny wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, mężczyźni natomiast mogą przejść na emeryturę w wieku 65 lat. Możliwe jest również zakończenie pracy dużo wcześniej, nawet w wieku 45 lat. Trzeba jednak spełnić kilka konkretnych warunków.

Wiek emerytalny w Polsce. Ile wynosi?

W Polsce ostatnie zmiany dotyczące wieku emerytalnego wprowadzone zostały 1 października 2017 roku. Od tego czasu wiek, kiedy możemy przejść na emeryturę wynosi dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65.

Emerytura przyznawana jest od miesiąca, w którym złożony zostanie wniosek, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym dana osoba skończy powszechny wiek emerytalny.

Wcześniejsza emerytura. Kogo dotyczy?

Jest jednak pewna grupa osób, która może przejść na emeryturę nawet kilkanaście lat wcześniej. Przysługuje on bowiem pracownikom, którzy wykonują swoją pracę o szczególnym charakterze lub w trudnych warunkach.

Pzesłanka dotycząca trudnych warunków pracy zwykle odnosi się do zawodów, których wykonywanie odbija się na zdrowiu pracowników. Tu przede wszystkim chodzi o górników czy pracowników zakładów chemicznych.

Najszybciej na emeryturę przejść mogą górnicy. W ich wypadku, by móc tego dokonać, trzeba przynajmniej 5 lat stale przepracować pod ziemią. Wówczas kobiety mogą przechodzić na emeryturę już po 20 latach pracy, a mężczyźni po 25 latach. Oznacza to, że górnik może przejść na emeryturę już w wieku 45 lat. Natomiast osoby wykonujące prace hutnika lub pracownika zakładów chemicznych po 15 latach pracy w trudnych warunkach mogą starać się o obniżenie wieku emerytalnego o 5 lat.

Natomiast jeśli chodzi o pracę w szczególnym charakterze, dotyczy to zazwyczaj pracy w służbach mundurowych,ale także sędziów i prokuratorów, pracowników kolei, ale również dziennikarzy.

Jeśli chodzi o służby mundurowe, szczególnym przykładem są policjanci, strażacy oraz żołnierze, którzy najszybciej mogą starać się o wcześniejszą emeryturę.

Wcześniej skorzystać z emerytury może też sędzia lub prokurator. W przypadku kobiet mowa o 25 latach aktywności zawodowej, a panowie zobowiązani są pracować przynajmniej 30 lat. Pracownicy PKP i spółek zależnych mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. W przypadku kobiet to  wiek 55 lat, ale z udokumentowanym 20-letnim stażem pracy, a w przypadku mężczyzn to 60 lat z 25 letnim stażem pracy.

Co ciekawe, o wcześniejszą emeryturę mogą starać się również dziennikarze. Zawód ten również uważany jest za pracę o szczególnym charakterze. W wypadku kobiet ten 15-letni staż pracy pozwala zakończyć aktywność zawodową w wieku 55 lat, a w wypadku mężczyzn w wieku 60 lat. Trzeba jednak być zatrudnionym w redakcji, która objęta jest układem zbiorowym pracy dziennikarzy.

Rocznica wybuchu wojny w Ukrainie