Elektryki na łódzkich drogach. Wartość kontraktu wynosi prawie 32 mln zł

i

Autor: www.lodz.pl

Elektryki na łódzkich drogach. Wartość kontraktu wynosi prawie 32 mln zł

2022-11-24 15:13

Znane w Europie zachodniej autobusy wyjadą na łódzkie ulice. Wszystko za sprawą umowy podpisanej między władzami miasta a firmą Solaris. Nowe elektryczne pojazdy będą przewozić łodzian w drugiej połowie przyszłego roku.

Ciche i bezemisyjne autobusy wyjadą na łódzkie ulice. Magistrat podpisał umowę z producentem pojazdów – marką Solaris, która dostarczy do Łodzi 8 nowych środków transportu. Zobaczymy je na drogach w drugiej połowie 2023 roku. To pierwszy kontrakt na autobusy elektryczne realizowany dla Łodzi przez producenta z Bolechowa. Wartość kontraktu wynosi prawie 32 mln zł brutto. Umowa zawiera również zapewnienie odpowiedniej infrastruktury do ładowania autobusów Urbino 18 electric.

- Dzisiejsze podpisanie kontraktu na 8 nowoczesnych autobusów elektrycznych to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Cieszymy się, że Łódź staje się kolejnym miastem na mapie użytkowników zeroemisyjnych Solarisów. Jesteśmy też dumni, że możemy wspierać miasto w realizacji tak ambitnych projektów. Intensywne działania związane z elektryfikacją komunikacji miejskiej w Łodzi mogą być świetnym przykładem dla wielu europejskich miast – podkreśla Krzysztof Musiał, Dyrektor Sprzedaży w firmie Solaris.

Urbino 18 electric są znane w innych europejskich państwach. Te autobusy jeżdżą po ulicach w Niemczech czy Belgii.

W komfortowych wnętrzach Urbino 18 electric, zaopatrzonych w pełni zautomatyzowaną klimatyzację, pomieści się co najmniej 110 osób, z czego 35 na miejscach siedzących. W autobusach znajdą się także liczne udogodnienia i nowoczesne rozwiązania, jak na przykład elektroniczny system biletowy, umożliwiający płatność za przejazd za pomocą karty płatniczej, automat do zakupu biletów czy system informacji pasażerskiej z funkcją autoadaptacji, który pozwala na przystosowanie poziomu głośności emitowanych komunikatów wygłaszanych wewnątrz pojazdu do głośności tła.

- To świetna wiadomość dla łódzkiej floty autobusów, która wzbogaci się o kolejne elektryki. Dziś podpisujemy umowę na zakup pierwszych przegubowych elektrycznych autobusów z firmą Solaris. Bardzo się cieszę, i jestem przekonany, że to początek długofalowej współpracy - powiedział Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Miasta Łodzi.

Dron antysmogowy lata nad Łodzią