Dzień Dawcy Szpiku. Kto może zostać dawcą?

2021-10-13 15:27
dawcy szpiku
Autor: Pixabay.com

Już 90. dawców szpiku z Łodzi pomogło uratować komuś życie. W mieście zarejestrowanych jest prawie 20 tys. dawców. Kto może się zgłosić?

Pani Julia jest jedną z dawczyń szpiku w Łodzi, która uratowała drugiej osobie życie. - Gdy już po pobraniu szpiku zadzwoniono do m nie i powiedziano mi, że mój szpik uratował komuś życie, wtedy poczułam tak naprawdę, że cały ten proces zakończył się wspaniale, mam olbrzymią satysfakcję. Chciałam też zachęcić wszystkich wahających się do oddawania szpiku – to naprawdę nie boli.

Co trzeba zrobić, by zostać dawcą? Najpierw czekają nas badania kwalifikacyjne. Jeśli potencjalny dawca jest zdrowy, wtedy pobierany jest szpik- wyjaśnia dr Anna Piłat z Ośrodka Dawców Szpiku przy CKD. -W ponad 80 proc. przypadków szpik pobierany jest z krwi, takie pobranie można porównać do pobierania krwi. Tylko w niecałych 20 proc. szpik pobierany jest z biodra.

Dawcą może zostać osoba między 18. a 60. rokiem życia. W regionie łódzkim zarejestrowanych jest ponad 80 tys. dawców szpiku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE