Droga ekspresowa S74 połączy Łódzkie z Podkarpaciem

i

Autor: GDDKiA

Inwestycje

Droga ekspresowa S74 połączy Łódzkie z Podkarpaciem. Kiedy powstanie?

2023-10-04 15:25

Droga ekspresowa S74 ma w przyszłości połączyć autostradę A1 w woj. łódzkim z drogą ekspresową S19 w woj. podkarpackim i usprawnić tym samym komunikację drogową między województwami łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. Aktualnie trwa realizacja czterech odcinków w woj. świętokrzyskim. Przed rozpoczęciem dalszych działań w woj. łódzkim muszą zakończyć się procedury środowiskowe.

Droga ekspresowa S74 ma docelowo połączyć autostradę A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego z drogą ekspresową S19 w pobliżu Niska w woj. podkarpackim. Trasa powstaje w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Aktualnie trwa realizacja czterech odcinków w woj. świętokrzyskim o łącznej długości przekraczającej 55 km, a jeszcze w 2023 roku mają zostać podpisane umowy na kolejne dwa fragmenty trasy.

22 września Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej od granicy woj. łódzkiego i świętokrzyskiego do Mniowa (woj. świętokrzyskie). Zgodnie z podpisaną umową odcinek od granicy województw do Mniowa zrealizuje wyłoniona w przetargu firma Stecol Corporation za ok. 1 mld zł. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wybudowanie nowej drogi w ciągu 39 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych. Planowany odcinek S74 będzie miał ok. 27,5 km i połączy się z fragmentem realizowanej obecnie drogi ekspresowej od Mniowa do węzła Kielce Zachód. 

- Ta inwestycja otworzy nowe możliwości transportowe i gospodarcze, skracając czas podróży i zwiększając atrakcyjność Kielc i okolic dla inwestorów oraz mieszkańców. Każda kolejna podpisywana umowa przybliża nas do pełnej realizacji drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie - powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Droga ekspresowa S74 połączy Łódzkie z Podkarpaciem

i

Autor: GDDKiA

W woj. łódzkim trwają obecnie procedury środowiskowe. Opracowywana jest inwentaryzacja przyrodnicza dla drogi ekspresowej S12 i S74 pomiędzy autostradą A1 i granicą województwa. W maju 2024 roku raport z wynikami inwentaryzacji przyrodniczej ma trafić do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, co oznacza, że na początku 2025 roku decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach powinna się stać prawomocna i rozpocznie się kolejny etap realizacji trasy S74 od węzła Kozenin na S12 do granicy z woj. świętokrzyskim.

Ostatni odcinek obwodnicy Łodzi już otwarty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE