Nowe obowiązki dla właścicieli nieruchomości. Nikt nie wie, co robić

i

Autor: pixabay.com

Finanse

Dostałeś pismo z podatkiem od nieruchomości po terminie? Sprawdź, do kiedy musisz go opłacić

2023-03-31 7:40

Podatek od nieruchomości, lub jego pierwszą ratę, należało opłacić do 15 marca. Niektóre osoby informacje o podatku otrzymały jednak po tym terminie lub nie otrzymały jej wcale. Sprawdź, do kiedy należy opłacić podatek od nieruchomości, jeśli gmina przysłała go już po terminie i jak się zachować w sytuacji, gdy decyzja podatkowa w ogóle nie została dostarczona.

15 marca upłynął termin opłacenia podatku od nieruchomości lub jego pierwszej raty. Wysokość podatku ustala wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta. Decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego za dany rok podatnicy otrzymują co roku w formie pisma z urzędu gminy. Pismo wysyłane jest zazwyczaj na początku roku, tak aby podatnik zdążył opłacić podatek do 15 marca. Niekiedy zdarza się jednak, że decyzja podatkowa dostarczona zostaje później lub w ogóle nie dociera do podatnika. Co zrobić w takiej sytuacji?

Do kiedy należy zapłacić podatek od nieruchomości?

W przypadku otrzymania decyzji podatkowej po 15 marca, podatnik ma 14 dni na zapłacenie podatku lub jego pierwszej raty. Termin ten liczy się od dnia doręczenia decyzji, a gmina nie może go skrócić. Podatek od nieruchomości można opłacić przelewem na wskazany w decyzji numer rachunku lub w kasie gminy.

Jeśli po upływie 15 marca decyzja w sprawie podatku od nieruchomości wciąż nie została dostarczona, warto skontaktować się z organem właściwym do wydania takiej decyzji. Może się bowiem zdarzyć, że urzędnicy nie zdążyli wysłać pisma i zostanie ono dostarczone z opóźnieniem, ale może się również zdarzyć, że decyzja została już wcześniej wysłana, a podatnik jej nie odebrał, np. z powodu zaginięcia awiza. Decyzje podatkowe wysyłane są pocztą na adres podatnika. Jeśli adresata nie ma w domu, listonosz pozostawia awizo. W przypadku niepodjęcia decyzji z poczty, pomimo podwójnego awizowania, korespondencja zostaje zwrócona do urzędu i zgodnie z przepisami uznana za doręczoną.

W przypadku nieopłacenia podatku od nieruchomości trzeba liczyć się z odsetkami od należnej kwoty. Im wyższy podatek i dłuższy okres zaległości, tym koszty nieopłacenia podatku będą wyższe. Co więcej, po dłuższym okresie niepłacenia może zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne.

Kto płaci podatek od nieruchomości?

Podatkiem od nieruchomości objęte są grunty, które nie są lasem lub użytkami rolnymi, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do zapłacenia podatku zobowiązani są właściciele, użytkownicy wieczyści, samoistni posiadacze, a w niektórych przypadkach także posiadacze zależni nieruchomości lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Gdy kwota podatku od nieruchomości nie przekracza 100 zł podatek płaci się jednorazowo do 15 marca (lub w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji podatkowej). Jeśli podatek jest wyższy opłaca się go w czterech ratach do: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.