500 plus w formie rzeczowej. W tym przypadku rodzice przelewu nie dostaną

i

Autor: Unsplash/ pixabay

Dodatki socjalne

Dostajesz 500 plus? Możesz otrzymać dodatkowe 400 złotych. Wystarczy wniosek

2023-10-30 9:17

Oprócz świadczenia 500 plus rodzice mogą otrzymać także dodatkowe dofinansowanie na dziecko w kwocie 400 złotych miesięcznie. Żeby otrzymać dodatek, trzeba złożyć wniosek w ZUS.

Dostajesz 500 plus? Możesz otrzymać dodatkowe 400 złotych

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że oprócz świadczenia wychowawczego 500 plus mogą także otrzymać dofinansowanie do żłobka w kwocie 400 złotych miesięcznie. Dodatek wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Jak podkreśla ZUS, opłata to miesięczna kwota po uwzględnieniu zniżek, dotacji z budżetu gminy lub środków unijnych. Do tej kwoty nie wlicza się opłaty za wyżywienie. Dofinansowanie do żłobka nie jest uzależnione od dochodów rodziców. 

Dofinansowanie do żłobka a rodzinny kapitał opiekuńczy

Rodzice, którzy pobierają na dziecko rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO), nie mogą w tym samym czasie otrzymywać dofinansowania za pobyt tego dziecka w żłobku.

- Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, na które pobierasz RKO, najwcześniej możesz otrzymać w 36 miesiącu życia dziecka, tj. po miesiącu, w którym otrzymałbyś ostatnią wypłatę kapitału, jeśli byłby on wypłacany w kwocie 500 zł miesięcznie – podkreśla ZUS.

Przy czym, rodzice mogą skorzystać z dofinansowania pobytu w żłobku na jedno dziecko i pobierać rodzinny kapitał opiekuńczy na inne dziecko w rodzinie.

Dofinansowanie do żłobka. Czy trzeba złożyć wniosek?

Żeby otrzymać dofinansowanie do żłobka, trzeba złożyć wniosek. Dokumenty można złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Jak podkreśla ZUS, można to zrobić tylko drogą elektroniczną. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych, a także poprzez aplikację mZUS czy poprzez swój bank.

ZUS przekaże dofinansowanie na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna lub na rachunek bankowy dziennego opiekuna, który prowadzi własną działalność.

Co drugi Polak nie zna znaczenia tych słów. A ty?

Pytanie 1 z 12
Wiele osób błędnie używa słowa "bynajmniej". W którym z poniższych przykładów zostało użyte poprawnie?
Bynajmniej
Mentzen o 800 plus. Jednoznaczne słowa
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE