Dodatkowe 1000 zł na dziecko! Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać zapomogę?

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

Dodatkowe 1000 zł na dziecko! Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać zapomogę?

2023-02-06 11:17

W czasach szalejącej inflacji każda finansowa pomoc jest niezwykle ważna dla rodziców. Czy wiedzieliście, że można się ubiegać o dodatkowe tysiąc złotych na dziecko? Nie jest to nowe świadczenie, ale wydaje się, że zostało zapomniane przez comiesięczne 500 plus. Jak można je dostać? O tym przeczytacie w poniższych artykule.

Mowa tu o świadczeniu, którego potoczna nazwa to „becikowe”. To jednorazowa zapomoga, która jest przyznawana rodzicom z tytułu urodzenia lub przysposobienie dziecka. Jest ono wypłacane opiekunom bądź rodzicom. Można w ten sposób dostać tysiąc złotych!

Jednak na złożenie wniosku rodzice mają tylko 12 miesięcy. Dla rodziców, którzy spóźnią się i nie dostarczą odpowiednich papierów, świadczenie bezpowrotnie przepada.

Kto może ubiegać się o zapomogę?

Czy każdy rodzic może się ubiegać o taką pomoc finansową? Świadczenie może dostać każdy Polak lub obywatel innego kraju, któremu urodził się dziecko w ostatnich 12 miesiącach lub stał się prawnym opiekunem.

Kryteriów jest więcej. Między innymi jest to dochód na jednego członka rodziny. Jeżeli przekracza on 1922 zł na głowę, to rodzice nie dostaną świadczenia. Przeciwskazaniem do otrzymania pieniędzy także jest niepozostawanie matki pod opieką lekarza przynajmniej od 10 tygodnia trwania ciąży. Nie dotyczy to jednak opiekunów prawnych, opiekunów faktycznych, a także osób, które przysposobiły dziecko.

Prawo stawia dodatkowe warunki przed samotnymi rodzicami. Jeśli bowiem w pojedynkę wychowujemy dziecko, becikowe możemy otrzymać jedynie wówczas, gdy zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica.

Co ważne, becikowe przysługuje nie tylko pierwsze, ale także na każde kolejne dziecko.

Jak dostać becikowe? Trzeba dobrze wypełnić wniosek

Listę potrzebnych dokumentów można znaleźć na stronie gminy i warto ją sprawdzić, aby przyjść przygotowanym. Wnioski należy wydrukować i wypełnić, a następnie dostarczyć je do odpowiedniego urzędu. Składanie dokumentów odbywa się całkowicie nieodpłatnie. Świadczenie można otrzymywać przelewem na konto, które wskażesz we wniosku, ale także poprzez czek elektroniczny.

Wśród najważniejszych dokumentów, które musisz przygotować, jest na pewno zaświadczenie od lekarza albo od położnej, które potwierdza, że matka dziecka podczas ciąży była pod opieką lekarską i opieka zaczęła się nie później niż od 10 tygodnia ciąży (dokument ten nie jest wymagany od opiekuna prawnego lub opiekuna faktycznego dziecka). W przypadku kobiet korzystających z opieki medycznej poza granicami kraju, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia wystawionego przez polskiego lekarza na podstawie przedłożonej medycznej dokumentacji zagranicznej. Oprócz tego na pewno przyda się dowód osobisty, akt urodzenia, dokumenty potwierdzające wysokość dochodu rodziny czy karta pobytu (jeżeli jesteś cudzoziemcem).

Na potrzeby prowadzonego postępowania organ ma prawo wezwać o inne dokumenty potrzebne do rozpatrzenia wniosku.

Źródło: Dodatkowe 1000 zł na dziecko! Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać zapomogę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE