Dodatek węglowy bez deklaracji CEEB

i

Autor: Gettyimages Będzie można dostać dodatek węglowy, nawet jak nie zgłosiliśmy pieca do CEEB. Gmina będzie mogła to zrobić za nas

Twoje finanse

Dodatek węglowy 2023: czy świadczenie będzie wypłacane? Jakie są plany rządu?

2023-05-10 15:45

Dodatek węglowy był jednorazowym świadczeniem wypłacanym gospodarstwom domowym, których źródłem ogrzewania był węgiel. Wnioski o dodatek węglowy można było składać do 30 listopada 2022 roku. Czy w 2023 roku również będą dopłaty do węgla? Czy będzie dodatek węglowy w 2023 roku?

3 tys. zł na zakup węgla

Dodatek węglowy w 2023 roku to wciąż niewiadoma. Dodatek węglowy był jednorazowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym gospodarstwom domowym, których źródłem ogrzewania był węgiel. Dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł przysługiwało gospodarstwom, dla których głównym źródłem ogrzewania był kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Wnioski o dodatek węglowy można było składać do 30 listopada 2022 roku, a na ich rozpatrzenie i wypłatę gminy miały 60 dni. Ostatnie wypłaty dodatku węglowego powinny więc zostać zrealizowane w styczniu 2023 roku.

Czy będzie dodatek węglowy w 2023 roku?

Jak podkreśla portal muratorplus.pl, rząd w minionym roku zdecydował się wesprzeć gospodarstwa domowe ogrzewające się węglem ze względu na deficyt na rynku opału oraz wysokie, przekraczające nawet 3 tys. zł, ceny węgla. Czy dodatek węglowy w 2023 roku też będzie wypłacany? To, niestety, nie jest jeszcze pewne.

Rząd na razie nie ma w planach kolejnych dopłat do zakupu węgla. Niewykluczone jednak, że dodatek węglowy w 2023 roku zostanie wprowadzony. Wszystko będzie zależało od aktualnej sytuacji na rynku i cen energii.

Jak zapewnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, węgla w sezonie grzewczym 2023/2024 nie powinno zabraknąć, a co za tym idzie - jego ceny nie powinny być już tak wysokie jak w roku ubiegłym. Ponadto z zapowiedzi rządu wynika, że w 2023 roku Polska dalej będzie sprowadzać węgiel na potrzeby gospodarstw domowych i będzie kontynuowała import do chwili, gdy zapotrzebowanie na węgiel da się w 100 proc. pokryć wydobyciem krajowym.

Portal muratorplus.pl przypomina też, że w dalszym ciągu realizowany jest rządowy program na sprzedaż węgla przez gminy w maksymalnej cenie 2 tys. zł za tonę. Wnioski na zakup węgla od samorządu przyjmowane są do 15 kwietnia 2023 r.

Marcin Kierwiński: Dodatek węglowy jest niesprawiedliwy
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE