Dodatek elektryczny na bojler. Sprawdź, czy należą ci się pieniądze od rządu

i

Autor: pexels/pixabay

Twoje finanse

Dodatek elektryczny na bojler. Sprawdź, czy należą ci się pieniądze od rządu

2023-03-24 15:48

Dodatek elektryczny na bojler? Od 1 grudnia Polacy będą mogli składać wnioski o dodatek elektryczny. Wyjaśniamy, czy można otrzymać dofinansowanie od rządu, jeśli posiada się w domu bojler elektryczny.

Dodatek elektryczny - dla kogo?

Dodatek elektryczny to forma dofinansowania od rządu dla gospodarstw domowych, które ogrzewają swoje domy energią elektryczną. Pieniądze dla tej grupy Polaków są przyznawane w ramach projektu nazywanego Tarczą Solidarnościową. Mają one trafić przede wszystkim do osób, które nie będą mogły skorzystać z niższych stawek za energię elektryczną, obowiązujących przy limicie zużycia 2000 KWh rocznie lub przy zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej o 10 proc.

Innymi słowy dodatek elektryczny jest skierowany do osób, które ogrzewają dom prądem, ponieważ w ich przypadku zużycie energii jest większe niż wprowadzony limit, który uprawnia do zniżki. 

Wysokość dodatku elektrycznego to 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej powyżej 5 MWh, dofinansowanie jest wyższe i wynosi 1500 zł. 

Dodatek elektryczny na bojler

Wiele osób zastanawia się, czy może otrzymać dodatek elektryczny na bojler. Wyjaśniamy. Warunkiem otrzymania dodatku jest wpisanie energii elektrycznej jako głównego źródła ogrzewania w deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (deklaracja CEEB). Jeśli spełniamy ten warunek, to możemy starać się o dofinansowanie na bojler. Zgodnie z przepisami, dodatek elektryczny jest przeznaczony dla osób, które ogrzewają domy za pomocą pieców akumulacyjnych, pomp ciepła oraz bojlerów elektrycznych. 

Należy jednak wiedzieć, że jeśli bojler w domu jest tylko urządzeniem służącym do podgrzewania wody użytkowej, a do ogrzewania domu służy nam inne źródło ciepła, to dodatku elektrycznego nie otrzymamy. Kluczowe jest tutaj to, jakie źródło ciepła mamy wpisane w deklaracji CEEB, a także czy korzystaliśmy z innego dofinansowania do ogrzewania

Jeśli energia elektryczna stanowi podstawowe źródło ogrzewania i nie korzystaliśmy wcześniej z rządowej pomocy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby złożyć wniosek o dodatek elektryczny. 

Wniosek o dodatek elektryczny

Wniosek o dodatek elektryczny można składać w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania od 1 grudnia. Wzór wniosku o dodatek elektryczny można znaleźć w Dzienniku Ustaw. Publikujemy go także TUTAJ

Marcin Kierwiński: Dodatek węglowy jest niesprawiedliwy