Nowy dodatek do prądu. Rząd pomyślał o tych, którzy ogrzewają domy energią elektryczną. Dla kogo dodatek do ogrzewania elektrycznego?

i

Autor: pixabay

Twoje finanse

Dodatek elektryczny. Można dostać 1500 złotych od rządu. Gdzie składać wniosek o dodatek elektryczny?

2023-03-24 15:55

Dodatek elektryczny w wysokości 1500 złotych dla osób ogrzewających domy energią elektryczną - to kolejny sposób rządu na czasy kryzysu energetycznego. Nowy dodatek do ogrzewania będzie funkcjonować na tej samej zasadzie, co pozostałe dodatki. Rząd przyjął już projekt ustawy. Sprawdź, czy Ci się należy dodatek do ogrzewania elektrycznego.

Dodatek elektryczny - nowe dofinansowanie od rządu

Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Oznacza to, że wprowadzony zostanie nowy dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych

Pieniądze będą przyznawane w ramach nowego projektu nazywanego Tarczą Solidarnościową. Nowy dodatek do prądu ma funkcjonować na takich samych zasadach, jak dodatki dla osób, które ogrzewają domy pelletem, olejem opałowym, drewnem czy węglem.

Dodatek elektryczny. Wniosek do 1 lutego

Nowy dodatek do energii elektrycznej jest skierowany do gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Innymi słowy dla osób, które ogrzewają domy prądem. Pomysł wprowadzenia dodatkowego dofinansowania wynika z tego, że rząd ogłosił niższe stawki za energię elektryczną dla osób, które będą zużywały mniej niż 2000 KWh rocznie lub zmniejszą zużycie energii elektrycznej o 10 proc. Z wprowadzonej obniżki nie mogłyby skorzystać osoby, które ogrzewają domy energią elektryczną, ponieważ w ich przypadku zużycie jest większe niż wprowadzony limit uprawniający do zniżki. W związku z tym rządzący zdecydowali się na wprowadzenie kolejnego dodatku. 

Z projektu ustawy przyjętej przez rząd wynika, że dodatek elektryczny będzie przeznaczony dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła. 

Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (deklaracja CEEB). O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania, podobnie jak w przypadku pozostałych dodatków. 

Wniosek o dodatek elektryczny można składać w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania od 1 grudnia do 1 lutego. Wzór wniosku o dodatek elektryczny można znaleźć w Dzienniku Ustaw. Publikujemy go także TUTAJ.

Dodatek do prądu - ile wynosi?

Jak wynika z przyjętego projektu ustawy, dodatek do ogrzewania elektrycznego będzie jednorazowy. Ile wyniesie? Wysokość dodatku elektrycznego będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.  Z rozwiązania będzie mogło skorzystać ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy ok. 1 mld zł.

Zamrożenie cen energii elektrycznej

Dodatek elektryczny będzie przyznawany w ramach tzw. "Tarczy Solidarnościowej", której podstawowym celem jest zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie cen z 2022 r., ale w przypadku zużycia 2000 kWh rocznie. Rządzący poinformowali także, że administracja rządowa i samorządowa jest zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc.

Jak zapewniał rząd, tarcza ma ochronić Polaków przed gwałtownymi, 3-4-krotnymi wzrostami cen.

- Wszystkie gospodarstwa domowe, bez wyjątku, będą miały gwarantowaną cenę prądu do 2 tys. kWh rocznie. To w porównaniu do tego, co oferują firmy energetyczne, oszczędności nawet na poziomie 150 zł miesięcznie – zapowiadał premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że w przypadku gospodarstw domowych, w których jest przynajmniej jedna osoba niepełnosprawna oraz takich, gdzie jest co najmniej trójka dzieci, ten limit będzie wyższy. Co znalazło się w przyjętym w czwartek (26 września) projekcie ustawy? 

Zamrożenie cen energii - jakie limity?

Przepisy zakładają zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie tych z 2022 roku, przy limicie do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych. Limit został zwiększony dla gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby niepełnosprawne do 2,6 tys. kWh rocznie. Wprowadzono też limit do 3 tys. kWh rocznie dla rodzin trzy plus – czyli rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

- Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą - można przeczytać na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Oznacza to, że każda polska rodzina – również ta, która zużywa np. 2,7 kWh rocznie –  skorzysta na zamrożeniu cen do limitu 2 tys. kWh. Jedynie nadwyżka ponad ten limit (w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 2,6 tys. oraz rodzin z Kartą Dużej Rodziny i rolników – 3 tys. kWh) będzie rozliczna według taryf z 2023 r.

Jak informuje rząd, z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G).Na nowe rozwiązanie ma zostać przeznaczona kwota ok. 23 mld zł.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi
Listen on Spreaker.