Kolejne państwo w Europie wprowadza 24-godzinną winietę

i

Autor: pixabay.com

Podróże

Dobre wieści dla turystów. Kolejne państwo w Europie wprowadza 24-godzinną winietę

2023-09-27 13:45

Austria zamierza wprowadzić 24-godzinną winietę na autostrady. To świetne wieści dla osób podróżujących przez Austrię do Włoch lub Chorwacji. Do tej pory musieli oni kupować winietę 10-dniową, nawet jeśli przejazd austriackimi drogami zajmował im kilka godzin.

Przejazd autostradami w Austrii jest płatny. Każdy, kto korzysta z autostrad w tym państwie, musi wykupić winietę na co najmniej 10 dni. To szczególnie uciążliwe dla kierowców, którzy tylko przejeżdżają przez ten kraj. Wiedzą coś o tym polscy turyści, którzy w drodze do Włoch lub Chorwacji, decydują się pojechać samochodem przez Austrię. Mimo że nierzadko spędzają w tym kraju zaledwie kilka godzin, zmuszeni są wykupić 10-dniową winietę.

Wkrótce może to się jednak zmienić. Jak poinformował portal merkur.de, rząd austriacki planuje wprowadzić w przyszłym roku winietę 24-godzinną. Projekt zmian musi jeszcze zostać zatwierdzony przez parlament.

„Jednodniowa winieta będzie szczególnie interesująca dla gości jednodniowych i osób podróżujących tranzytem” – powiedział Niemieckiej Agencji Prasowej przedstawiciel austriackiej organizacji motoryzacyjnej ÖAMTC.

Jednodniowa winieta ma kosztować 8,60 euro. Jednocześnie wzrosnąć ma cena oferowanej obecnie winiety 10-dniowej.

Planowane ceny winiet w Austrii w 2024 roku:

  • winieta 1-dniowa – 8,60 euro
  • winieta 10-dniowa – 11,90 euro (obecnie: 9,90 euro)
  • winieta 2-miesięczna – 28,90 euro (obecnie: 29,00 euro)
  • winieta roczna – 96,40 euro (bez zmian)

Opłata za brak ważnej winiety na autostrady w Austrii wynosi obecnie 120 euro. Kierowca, który nie uiści opłaty, może zostać ukarany grzywną w wysokości od 300 do 3000 euro.

Ostatni odcinek obwodnicy Łodzi już otwarty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE