Co Polacy myślą o wyjściu z Unii Europejskiej? Zaskakujące wyniki sondażu

i

Autor: pixabay

Co Polacy myślą o wyjściu z Unii Europejskiej? Zaskakujące wyniki sondażu

2023-10-19 15:13

Co Polacy myślą o wyjściu z Unii Europejskiej? Firma Research Partner na panelu Ariadna sprawdziła, czy Polexit jest realnym scenariuszem. Wyniki badania mogą zaskoczyć.

Ogólnopolski panel badawczy Ariadna pokazał, co Polacy myślą o Unii Europejskiej. Badanie sondażowe przeprowadzono w dniach 16-19 września. Wyniki mogą być dla niektórych osób zaskakujące. Aż 76 proc. badanych chce pozostania Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie 51 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi: "zdecydowanie tak", zaś 25 proc. - "raczej tak". 14 proc. badanych nie potrafiło udzielić odpowiedzi. Zaś po 5 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie" i "raczej nie". 76 proc. do 10. to wyraźny głos Polaków za pozostaniem w Unii Europejskiej. 

W czasie panelu zapytano także Polaków o korzyści płynące z członkostwa w Unii Europejskiej. Ponad 60 proc. badanych jest zdania, że Polska odniosła  duże lub bardzo duże korzyści z obecności w europejskiej wspólnocie. Natomiast 33 proc. ankietowanych uznaje, że pożytek z członkostwa jest średni, zaś 16 proc. dostrzega jedynie niewielkie plusy lub nie dostrzega ich wcale. 

Co ciekawe, 36 proc. badanych uznało, że państwa członkowskie powinny dążyć do zwiększania swojej niezależności w Unii Europejskiej. Odmiennego zdania było natomiast 9 proc. ankietowanych.

PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022
Listen to "dr Małgorzata Bonikowska: Trybunał spowoduje Polexit [Express Biedrzyckiej - Podcast Super Expressu]" on Spreaker.