Czy mieszkańcy Łodzi dbają o czystość bardziej niż wcześniej?

2020-03-06 18:37 KB
Higiena
Autor: Zdjęcie ilustracyjne; pixabay.com/CC0/jackmac34 Higiena

​Mobilizują wszystkie swoje siły aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się Koronawirusa Łodzi. W miejscach publicznych pojawiły się żele antybakteryjne. Mieszkańcy dezynfekują także pomieszczenia w zakładach pracy lub w domach.

Częste mycie rąk, zakrywanie ust podczas kaszlu oraz utrzymywanie odległości co najmniej jednego metra od osób, które kaszlą lub kichają. To zalecenia światowej organizacji zdrowia, do których stosują się łodzianie. W wielu miejscach w mieście możemy zobaczyć specjalne preparaty dezynfekujące i żele antybakteryjne.

- Każdy kto wchodzi do salonu ma obowiązek użycia preparatu antybakteryjnego, co cztery godziny dezynfekujemy wszystkie fotele i narzędzia mówi Jacek Olejniczak z Salonu Fryzjerskiego w Łodzi. 

W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Łodzi autobusy i tramwaje są dezynfekowane. Agnieszka Magnuszewska - rzecznik prasowy MPK przekazała nam, że codziennie, specjalnym preparatem myte są uchwyty.

W firmach sprzedających produkty myjące ruch jest większy niż zazwyczaj. W środki dezynfekujące zaopatrują się zakłady produkcyjne i klienci indywidualni. 

Jak poinformował nas dr hab. inż. Andrzej Baryga pracujący w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno- Spożywczego środek dezynfekujący muszą zawierać w swoim składzie biocydy czyli substraty zabijające mikroorganizmy. Powodują one, że te drobnoustroje się nie namnażają. 

- Oprócz tradycyjnej dezynfekcji za pomocą wycierania powierzchni, które mogą być skupiskiem drobnoustrojów można także stosować zamgławianie lub zraszanie pomieszczeń preparatami dezynfekującymi - dodaje. 

Dbanie o higienę i dezynfekcja jest bardzo ważna. Przypominamy, że w Polsce do tej pory odnotowano 5 przypadków zarażenia Koronawirusem.