Cyberatak w ICZMP. Są pierwsze próby uruchamiania sieci

2022-11-10 9:02
Haker
Autor: pexels/Sora Shimazaki

Wciąż trwają prace naprawcze związane z cyberatakiem na system w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Są już pierwsze próby uruchamiania sieci. Jak się okazuje, niezbędna będzie wymiana co najmniej kilkudziesięciu komputerów.

Cyberatak na Matkę Polkę

Pierwsze informacje o możliwości ataku hakerskiego pojawiły się w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi jeszcze pod koniec października. Aby nie doszło do kolejnych szkód, cały system musiał zostać całkowicie wyłączony. W związku z tym pojawiły się utrudnienia dotyczące chociażby wypisywania recept czy skierowań. Problemy dotyczą również pracowni radiologicznych.

Resort zdrowia wsparł Matkę Polkę

O cyberataku poinformowane od razu zostało Ministerstwo Zdrowia. Resort przysłał swoich najlepszych ekspertów od IT, aby wsparli informatyków z łódzkiego szpitala. Są już pierwsze efekty współpracy.

Są pierwsze próby uruchamiania systemu

Pojawiły się już pierwsze próby ponownego uruchamiania sieci. Udało się przywrócić system do obsługi księgowości oraz na pojedynczych oddziałach, w tym w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Jak się jednak okazuje, ze względów bezpieczeństwa konieczna jest wymiana kilkudziesięciu komputerów.  Natomiast obecne komputery zostaną natomiast sprawdzone i wyczyszczone, aby były bezpieczne, zanim trafią do ponownego użytku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, najprawdopodobniej awaria zostanie całkowicie usunięta w ciągu najbliższych kilku dni.

Remont ulicy Szczecińskiej w Łodzi coraz bliżej

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE