Nieoczekiwana zmiana przepisów. Ci kierowcy będą musieli wymienić tablice rejestracyjne

i

Autor: pixabay

Motoryzacja

Nieoczekiwana zmiana przepisów. Ci kierowcy będą musieli wymienić tablice rejestracyjne

2023-10-31 15:23

W projekcie ustawy dotyczącej ochrony tożsamości i tym samym zapobiegania wyłudzaniu pożyczek dość nieoczekiwanie pojawiła się poprawka, która dotyczy wielu kierowców. Ponad 800 tys. właścicieli aut będzie musiało wymienić tablice rejestracyjne.

Nieoczekiwana zmiana przepisów

W ostatnich dniach Sejm uchwalił ustawę dotyczącą ograniczania skutków kradzieży tożsamości, która umożliwi m.in. zastrzeganie numeru PESEL. Celem nowych przepisów jest przede wszystkim zwiększenie ochrony przed zaciąganiem kredytów przez oszustów. Jednakże wprowadzono też zmiany, które dotyczą właścicieli samochodów. 

Przyjęte zostały przepisy umożliwiające zniesienie obowiązku zgłoszenia nabycia pojazdu oraz uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych z tym związanych.

Określona zostanie też sztywną wysokość kary pieniężnej za niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu oraz zawiadomienia o zbyciu pojazdu. Obecnie musi mieścić się w widełkach od 200 do 1 tys. zł. Po zmianie będzie to 500 zł dla właściciela pojazdu, który w terminie 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację pojazdu, oraz 250 zł dla właściciela pojazdu zarejestrowanego, który nie zawiadomił starosty o zbyciu pojazdu.

Zniesiony zostanie również obowiązek oklejania szyby pojazdu nalepkami uprawniającymi do wjazdu do strefy czystego transportu. Ma także zostać uporządkowany stan prawny pojazdów, które faktycznie już nie istnieją i nie poruszają się po drogach, co ma uchronić obywateli przed postępowaniami za brak ubezpieczenia OC.

Ponadto zmiany mają ułatwić dostęp obywateli do informacji zgromadzonych w ogólnopolskiej bazie danych o umowach ubezpieczeń komunikacyjnych prowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w tym w aplikacji mObywatel. Pozwoli to uczestnikom wypadku czy kolizji na natychmiastowe sprawdzenie umów ubezpieczeniowych uczestników zdarzenia.

Koniec z czarnymi tablicami rejestracyjnymi

Portal bezprawnik.pl zwraca uwagę na jeszcze jedną istotną dla kierowców zmianę. Chodzi o obowiązek przerejestrowania pojazdu po zmianie właściciela, który ma wejść w życie wraz z początkiem przyszłego roku. Obecnie wystarczy zgłosić nabycie pojazdu, ale nie trzeba go przerejestrowywać. Z takiej możliwości korzystało wiele osób, zwłaszcza chcąc zachować czarne tablice rejestracyjne. 

- Teraz takiej możliwości już nie będzie, bo choć prawo dopuszcza obecnie przy rejestracji zachowanie starych tablic rejestracyjnych, to jednak dotyczy to jedynie tych wyprodukowanych według aktualnego wzoru. Tym samym właściciele czarnych tablic od 1 stycznia 2024 roku będą mieli dwie opcje – przerejestrować pojazd lub zacząć płacić kary - czytamy na stronie bezprawnik.pl

Wspomniane kary mają wynosić od 500 do 1000 złotych. Jak podkreśla portal, problem będzie dotyczyć dużej liczy kierowców. Obecnie w bazie istnieje 861 tys. samochodów z czarnymi tablicami rejestracyjnymi.

Kierowcy z Torunia nagrani przez policję! Na jaw wyszły ich grzechy
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE