Ceny OC mogą wkrótce wzrosnąć

i

Autor: pixabay.com

Ubezpieczenia

Ceny OC mogą wkrótce wzrosnąć. Ile kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie w Łodzi?

2023-03-31 11:49

W pierwszym kwartale 2023 roku średnia składka OC w Polsce obniżyła się średnio o blisko 10 proc. w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym - wynika z raportu RanKING przygotowanego przez rankomat.pl. Nieco niższy spadek odnotowano w Łodzi, gdzie ceny obowiązkowego ubezpieczenia spadły o ok. 6 proc. Eksperci obawiają się jednak, że wkrótce ceny OC mogą wzrosnąć.

W pierwszym kwartale 2023 r. średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wyniosła 490 zł i była o 52 zł (9,6 proc.) niższa niż w pierwszym kwartale 2022 r. Z raportu RanKING, przygotowanego przez rankomat.pl, wynika, że najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw: pomorskiego (583 zł), mazowieckiego (543 zł) i dolnośląskiego (534 zł). Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw: podkarpackiego (415 zł), opolskiego (424 zł) i świętokrzyskiego (433 zł). Ceny ubezpieczenia OC były niższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Obniżki w poszczególnych regionach wyniosły od 13 proc. w woj. kujawsko-pomorskim do 6,2 proc. w woj. opolskim.

Ceny OC w I kwartale 2023 roku

i

Autor: rankomat.pl Ceny OC w I kwartale 2023 roku

Ile kosztuje ubezpieczenie OC w Łodzi?

W województwie łódzkim za ubezpieczenie OC trzeba było zapłacić średnio 500 zł, czyli o 40 zł (7,4 proc.) mniej niż przed rokiem. Łódź okazała się też jednym z najdroższych miast wojewódzkich. Średnia cena OC w Łodzi to 608 zł (rok wcześniej – 648 zł). Droższe ubezpieczenie było tylko w Gdańsku (681 zł), Wrocławiu (639 zł) i Warszawie (613 zł). Najmniej za OC płacą mieszkańcy Opola (458 zł). Z kolei największy spadek cen odnotowano w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie cena OC spadła z 621 zł do 503 zł.

Kto płaci najwięcej za OC?

W dalszym ciągu za OC najwięcej płacą najmłodsi kierowcy - 19-latkowie płacili średnio 1904 zł. Największe zniżki otrzymują zaś 61-latkowie (421 zł). Najtańsze w ubezpieczeniu były samochody marki Toyota (464 zł), najdroższe zaś BMW (600 zł). Panny i kawalerowie płacili za OC średnio 659 zł, natomiast osoby pozostające w związku małżeńskim 457 zł.

Kto płaci najwięcej za OC?

i

Autor: rankomat.pl

Ceny OC wzrosną?

W ostatnich miesiącach obniżki OC nieco wyhamowały i od trzeciego kwartału 2022 r., kiedy to średnia cena OC spadła poniżej 500 zł, stawki ubezpieczenia komunikacyjnego utrzymują się na podobnym poziomie. W marcu odnotowano nawet kilkuprocentowy wzrost. Eksperci obawiają się, że wyhamowanie obniżek może być zapowiedzią wzrostów cen.

- W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 roku średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu obniżyła się o 1,4% w stosunku do poprzedniego kwartału. Jest to raczej efekt drobnego dostosowywania cen w wybranych towarzystwach niż ogólnych obniżek - mówi Tomasz Masajło, prezes zarządu rankomat.pl. - Od trzeciego kwartału ubiegłego roku ceny polis utrzymują się na stałym poziomie, ale sytuacja ekonomiczna wskazuje na konieczność pojawienia się trendu wzrostowego. Rosnąca inflacja i coraz wyższa wartość szkód likwidowanych z polis OC wcześniej czy później zmuszą ubezpieczycieli do zmiany polityki cenowej.

Policyjny dron w akcji w Bydgoszczy i regionie. Posypały się mandaty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE