Potrafisz wskazać poprawną pisownię?

i

Autor: pixabay.com

QUIZ

Brzmią tak samo, ale znaczą co innego. Potrafisz wskazać poprawną pisownię? [QUIZ ORTOGRAFICZNY]

2023-12-06 8:42

Homonimy to wyrazy, które wymawiamy tak samo, ale oznaczają coś innego. Nierzadko różnią się także pisownią. Wyrazy chart i hart wymawiamy tak samo i choć oba są zapisane poprawne, to znaczą coś zupełnie innego. Przygotowaliśmy dla was quiz, w którym waszym zadaniem będzie wskazać poprawną pisownię w konkretnym kontekście. Zadanie nie jest proste, ale jeśli sobie z nim poradzicie, żadne dyktando nie będzie wam straszne.

W języku polskim występują wyrazy, które mają identyczne brzmienie, ale różne znaczenie. Ich właściwą pisownię można wywnioskować dopiero z kontekstu. Chart i hart, jerzyk i jeżyk to przykłady homonimów, czyli wyrazów o identycznej wymowie, ale różnym znaczeniu. Pisownia każdego z tych wyrazów jest poprawna, o ile użyjemy go we właściwym kontekście. I tak, w jednym zdaniu chart będzie wyrazem napisanym poprawnie, a w innym zostanie uznany za błąd ortograficzny.

Pisownia homonimów może sprawić duże trudności. W naszym quizie będziecie mogli sprawdzić, jak sobie z nimi radzicie. Wybraliśmy te najbardziej popularne, które jednocześnie mogą być najbardziej podchwytliwe. Waszym zadaniem będzie wskazać poprawną pisownię w danym kontekście. Tylko prawdziwi mistrzowie ortografii będą w stanie uzyskać komplet punktów.

Brzmią tak samo, ale znaczą co innego. Potrafisz wskazać poprawną pisownię?

Pytanie 1 z 15
Wytrzymałość fizyczna i psychiczna człowieka to:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE