Komunikacja

Bezpłatna komunikacja w Łódzkiem. W tych miastach można podróżować za darmo

2023-06-12 15:28

Coraz więcej gmin w Polsce wprowadza bezpłatną komunikację zbiorową. W województwie łódzkim na takie rozwiązanie zdecydowało się już 6 samorządów. Część gmin oferuje darmową komunikację tylko dla swoich mieszkańców, w innych natomiast bez biletu mogą podróżować wszyscy bez wyjątku.

Już w kilkudziesięciu gminach w całej Polsce można podróżować komunikacją zbiorową za darmo. Jak szacuje magazyn Business Insider, z bezpłatnego transportu publicznego może korzystać ponad 1,6 mln Polaków. Część gmin oferuje darmowe przejazdy dla wszystkich, inne z kolei przyznają zniżki jedynie swoim mieszkańcom.

W woj. łódzkim bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową zdecydowało się wprowadzić 6 samorządów. Jako ostatnie do tej grupy dołączyło Radomsko. Od 1 stycznia 2023 r. komunikacją miejską mogą podróżować za darmo mieszkańcy miasta i gminy, którzy rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Radomsku. Władze miasta liczą, że darmowa komunikacja zachęci mieszkańców do zrezygnowania z jazdy po mieście samochodem.

- Mniejsza liczba aut to także zmniejszenie korków w mieście - przekonywał prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

Od 2018 roku za darmo mogą korzystać z komunikacji publicznej również mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego. Pozostałe gminy w woj. łódzkim, które oferują darmową komunikację, zrezygnowały z ograniczeń i wprowadziły bezpłatne przejazdy dla wszystkich.

Pełną listę miast w woj. łódzkim, w których obowiązuje bezpłatna komunikacja, znajdziecie w poniższej galerii:

Jak podkreśla Business Insider, darmowa komunikacja nie oznacza, że mieszkańcy za nią nie płacą. Pieniądze na utrzymanie bezpłatnych przejazdów pochodzą przede wszystkim ze środków gmin lub miast. Przykładowo darmowa komunikacja w Radomsku ma kosztować miasto ok. 0,5 mln zł rocznie.

Lubelskie. Jechała pod prąd na S19. Nagranie z kamer przeraża, o włos od śmierci
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE