Będą nowe etykiety na produktach spożywczych. Oprócz najlepiej spożyć przed pojawią się nowe oznaczenia

i

Autor: pixabay

Zakupy

Będą nowe etykiety na produktach spożywczych. Oprócz "najlepiej spożyć przed" pojawią się inne oznaczenia

2023-03-21 15:59

Komisja Europejska chce nowych oznaczeń na etykietach produktów spożywczych. Oprócz dobrze nam znanej formułki "najlepiej spożyć przed" pojawią się nowe - "często dobre dłużej" lub "często po upływie". Wszystko po to, aby zapobiegać marnowaniu żywności w Europie.

"Należy spożyć do" i "Najlepiej spożyć przed"

Obecnie na produktach spożywczych można znaleźć dwa rodzaje oznaczeń: "należy spożyć do" i "najlepiej spożyć przed". Pierwsze dotyczy bezpieczeństwa danego produktu. Oznacza termin przydatności do spożycia. Nie powinno się jeść produktu, który przekroczył wskazany termin.  

Drugie wskazuje datę minimalnej trwałości produktu, po upływie której produkt zachowuje swoje właściwości, ale będzie miał gorszą jakość, na przykład smak lub konsystencję. Oznacza to, że zjedzenie takie produktu po terminie nie jest niebezpieczne dla zdrowia.

"Często dobre dłużej" lub "Często po upływie"

Komisja Europejska chce, aby etykiety produktów spożywczych zawierały nowe oznaczenia, oprócz wymienionych wyżej - podaje next.gazeta.pl. Chodzi o dodanie sformułowań: "często dobre dłużej" lub "często po upływie". Obecnie pomysł jest poddany konsultacjom społecznym. Prowadzone są także badania, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy konsumenci czytają etykiety oraz jak rozumieją zamieszczone na nich oznaczenia. 

Celem zmiany etykiet produktów spożywczych jest ograniczenie marnowania żywności w Europie. Komisja Europejska chce do 2030 roku zmniejszyć skalę tego zjawiska o 30 proc., a z szacunków wynika, że właśnie błędne interpretowanie oznaczeń na produktach spożywczych odpowiada za 10 proc. odpadów żywnościowych. 

Rocznie w Polsce marnuje się około 5 ton żywności. 

Czy jedzenie truje? "Testery żywności" nie zdały testu. Mamy wyniki z laboratorium. Będziecie w szoku. Próba Federa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE