Babcia, wnuczka

i

Autor: Pixnio

Twoje finanse

Babciowe wejdzie w życie! Od kiedy pieniądze za opiekę nad wnukiem?

2024-03-29 8:26

W trakcie wtorkowej (19.12) konferencji prasowej Donald Tusk ogłosił wprowadzenie nowego rodzaju wsparcia dla rodziców, znanego jako "babciowe". Rodziny, w których matki powracają do pracy, będą mogły liczyć na miesięczne dopłaty w wysokości 1500 zł. - Wprowadzimy babciowe w 2024 roku – zapowiedział lider partii. "Babciowe" ma stanowić część obszernej reformy podatkowej.

Babciowe w 2024 roku. Od kiedy i dla kogo pieniądze? [ZASADY]

W ramach nowego programu wsparcia, matki decydujące się na powrót do zawodowych obowiązków po urodzeniu dziecka, będą uprawnione do otrzymania miesięcznego świadczenia w wysokości 1500 zł. Środki te mogą być przeznaczone na opłacenie żłobka lub innej formy opieki nad maluchem, a jak zaznaczył Donald Tusk, również na "podzielenie się pieniędzmi z 'babcią', która będzie opiekować się dzieckiem". "Babciowe" będzie wypłacane do czasu, gdy dziecko osiągnie wiek przedszkolny, czyli przez około trzy lata.

Warto zaznaczyć, że podobne rozwiązanie funkcjonuje na Węgrzech. Kobieta, które zdecyduje się wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, może przekazać zasiłek wychowawczy na babcię lub dziadka. Dodatek dla dziadków za przejęcie opieki nad wnukami jest uzależniony od pensji rodzica. Maksymalnie może osiągnąć, po przeliczeniu, 3000 złotych. Co istotne, świadczenia nie można łączyć z pracą zarobkową. Dodatek jest wypłacany na dziecko w wieku od 1 do 3 roku życia. 

Babciowe potwierdzone! Program przygotowywany od dawna?

Babciowe to program wyczekiwany przez Polaków. O planach wprowadzenia nowego dodatku mówi się od dłuższego czasu. Pod koniec 2022 roku  Rada Ministrów wprowadziła "Strategię Demograficzną 2040". Jak podkreślono w dokumencie, aby umożliwić Polakom zrealizowanie planów związanych z posiadaniem dzieci, konieczne jest podjęcie działań w określonych obszarach.

W strategii wymieniono wzmocnienie rodziny m.in. poprzez zabezpieczenie finansowe oraz wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Kolejny z obszarów to znoszenie barier dla osób chcących mieć dzieci, m.in. poprzez rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie, rozwój opieki zdrowotnej, poprawę jakości i organizacji edukacji, a także rozbudowę form opieki nad dziećmi.  

Zdaniem ekspertów, to właśnie ten dokument miał otworzyć furtkę do wprowadzenia długo wyczekiwanego programu Babcia plus. O sprawie jako pierwszy już w zeszłym roku pisał dziennik Fakt. 

– Kilka lat temu dużo mówiło się dodatkowych świadczenia dla dziadków, którzy przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od 1. do 3. roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru czy mama wraca do pracy. Takie świadczenie nazwane zostało Babcia Plus, jednak dotychczas nie weszło do porządku prawnego – powiedział dziennikarzowi Faktu dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego. – Jednak "Strategia Demograficzna 2040" otwiera nową szansę na wprowadzenie tego świadczenia.

Babciowe. Dotrzymana obietnica KO?

Koalicja Obywatelska w czasie kampanii wyborczej zapowiadała wprowadzenie tzw. babciowego. Zgodnie z zapowiedziami, świadczenie dla kobiet, które wrócą do pracy po urlopie macierzyńskim, miałoby wynosić 1500 złotych. Po wyborach głos w sprawie babciowego zabrała Małgorzata Kidawa-Błońska. Była marszałek Sejmu zapowiedziała, że jeśli uda się szybko powołać rząd, to świadczenie mogłoby wejść w życie już w styczniu 2024 r.

Wzruszająca historia. Babcia zbiera na terapię dla prawnuczki

ZOBACZ TEŻ: Emeryci zwolnieni z abonamentu RTV?

Realny dochód polskich emerytów SPADNIE?

Znany ekonomista tłumaczy, dlaczego! POSŁUCHAJ.

Listen on Spreaker.