Ostrzeżenie przed burzami i silnym wiatrem!

i

Autor: EP

Alert RCB dla Łódzkiego. Ostrzeżenie przed burzami i silnym wiatrem!

2022-05-20 20:06

IMGW wydał dla regionu łódzkiego ostrzeżenia drugiego stopnia o burzach z gradem i silnym wietrze. Meteorolodzy ostrzegają, że burze z gradem oraz silny wiatr mogą być na całym obszarze naszego województwa

Uwaga! Dziś i jutro (20/21.05) silny wiatr i burze. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - takie ostrzeżenie dostali dziś na telefon mieszkańcy regionu. Ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zostało wysłane do mieszkańców całego województwa łódzkiego.

Na fb profilu Pogoda w Łodzi czytamy:

Front burzowy zjawi się u nas w nocy, najpewniej gdzieś między godz. 2 a 4. Pytanie w jakiej formie się pojawi... Możliwe, że zdąży osłabnąć przed Łodzią, przynosząc tylko umiarkowany opad deszczu. Ale jest w grze również scenariusz, że dotrze w formie formacji liniowej generującej linię szkwału - a zatem krótkie, lecz b. mocne porywy wiatru. Za nią - niewykluczone opady gradu (do 2-3cm). Całość max godzinka. Bardzo silny wiatr Poza możliwymi silnymi porywami wiatru podczas przejścia frontu, spodziewamy się bardzo silnego wiatru/wichury w sobotę w ciągu dnia, związanego ze sporym gradientem ciśnienia spowodowanego pobliskim przejściem niżu. Spodziewane maksymalne porywy wiatru: 75-92 km/h. Przy czym o tej porze roku, przy pełnym ulistnieniu drzew, wiatr >80 km/h jest już niebezpieczny, mogący łamać grubsze gałęzie. Przy 90-tce - możemy się spodziewać przewróconych pojedynczych drzew...Najsilniej wiać będzie od 6 rano do mniej więcej 15, potem zacznie powoli słabnąć.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego zapewnia, że  wszystkie służby są w gotowości.