Telewizor

i

Autor: pixabay.com W przeciętnym 4-osobowym gospodarstwie domowym telewizor generuje pobór rzędu 177,67 kWh rocznie. Sposób na oszczędzanie - mniej telewizji, więcej spacerów :)

Opłaty

Abonament RTV. Te osoby są zwolnione z opłat! Sprawdź, czy należysz do którejś z tych grup

2023-05-14 12:38

Abonament RTV musi zapłacić każdy, kto posiada w domu chociaż jeden odbiornik telewizyjny lub radiowy. W 2023 roku cena za abonament wzrośnie o około 20 procent. Jednak nie każdy musi go opłacać. Kto zwolniony jest z płacenia abonamentu RTV?

Cena abonamentu RTV wzrośnie

W tym roku posiadacze radia musieli zapłacić  za jego posiadanie 7,50 zł miesięcznie. Natomiast w przypadku osób, które mają telewizor, obowiązywała opłata w wysokości 24,50 zł.

Jednak w 2023 roku cena abonamentu radiowo-telewizyjnego wzrośnie o około 20 procent. Jak można przeczytać na stronie internetowej Poczty Polskiej, za odbiornik radiowy trzeba będzie zapłacić 8,70 miesięcznie, a za odbiornik telewizyjny- 27,30. 

Abonament RTV. Zobacz, kto jest zwolniony z opłat 

Abonament RTV. Kto jest zwolniony z opłat? Czy 60-latkowie i emeryci muszą płacić abonament?

Istnieje jednak szereg wyjątków, jeśli chodzi o zwolnienia z opłacania abonamentu. Należą do nich:

  • osoby mające ukończone 75 lat,
  • osoby mające ukończone 60 lat i pobierające emeryturę, której wartość miesięczna nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
  • osoby z I grupą inwalidzką,
  • osoby całkowicie niezdolne do pracy,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej bądź okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
  • osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
  • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
  • osoby bezrobotne,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi bądź ich rodziny,
  • osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego, zasiłku okresowego bądź zasiłku przedemerytalnego.

Abonament radiowo-telewizyjny. Czym jest?

Aboonament radiowo-telewizyjny to opłata, która obowiązuje osoby, które posiadają telewizory i odbiorniki radiowe. Nie ma znaczenia ilość urządzeń, opłata w każdym przypadku jest stała. Środki zebrane w ten sposób są przeznaczane na realizację misji mediów publicznych.

Unikanie opłaty za abonament RTV i niezgłoszenie telewizora bądź radia grozi karą w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty, czyli 735 zł.

Akademiki w Łodzi. Jakie są ceny? Czy zostały jeszcze miejsca? Sprawdzamy!

Jak rozpoznać, że dziecko spędza za dużo czasu przed ekranem?

Posłuchaj, na co zwrócić uwagę!

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE