Telewizor

i

Autor: pixabay.com W przeciętnym 4-osobowym gospodarstwie domowym telewizor generuje pobór rzędu 177,67 kWh rocznie. Sposób na oszczędzanie - mniej telewizji, więcej spacerów :)

Opłaty

Abonament RTV 2023. Trwają kontrole w domach. Kogo dotyczą i jak wyglądają?

2023-03-24 15:46

Opłatę za abonament RTV musi zapłacić raz w roku każdy posiadacz telewizora lub radioodbiornika. Od 2021 roku kontrole prowadzą nie tylko pracownicy Poczty Polskiej, ale również urzędnicy skarbowi. Jak wyglądają inspekcje i czy możemy nie wpuścić kontrolera do naszego mieszkania?

Abonament RTV. Ruszyły kontrole Poczty Polskiej. Czy możemy nie wpuścić kontrolera do domu?

Od 2021 roku kontrole mogą przeprowadzać nie tylko pracownicy Poczty Polskiej, ale także oficjele z Urzędu Skarbowego. Jeśli weryfikator stwierdzi w mieszkaniu obecność niezarejestrowanego telewizora, użytkownik będzie zmuszony zapłacić karę. 

Pracownicy poczty lub urzędu mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty.

Osoba kontrolowana natomiast powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na słowo "powinna", które oznacza, że tak naprawdę kontrolera nie musimy wcale wpuścić do domu. 

Abonament RTV. Kto musi go zapłacić? 

Abonament radiowo-telewizyjny jest opłatą, do której uiszczenia zobowiązani są, z kilkoma wyjątkami, posiadacze telewizorów i odbiorników radiowych. Koszt opłaty w 2022 roku wynosi 7,50 zł  miesięcznie za radio i 24,50 zł miesięcznie za telewizor. Co istotne, od przyszłego roku ceny wzrosną o około 20 procent.

Kary za nieopłacenie abonamentu RTV

Jeśli odbiornik telewizyjny lub radiowy jest zarejestrowany, a użytkownik nie wywiązał się z obowiązku opłaty, powinien spodziewać się ponaglenia do Poczty Polskiej z żądaniem zapłaty nawet do pięciu lat wstecz. Na zapłacenie ma wtedy siedem dni. Później sprawa zostaje przekazana do Urzędu Skarbowego.

Natomiast w przypadku, kiedy telewizor lub radio nie zostało w ogóle zgłoszone, kara wynosi 735 złotych. Za wyegzekwowanie kary obecnie odpowiedzialna jest również Poczta Polska i Urząd Skarbowy. Tylko w ubiegłym roku do urzędów wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o kary dla osób niepłacących abonamentu. 

Abonament RTV. Zobacz, kto jest zwolniony z opłat

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE