900 plus dla seniorów czy renta wdowia?

i

Autor: pixabay

Świadczenia socjalne

900 plus dla seniorów czy renta wdowia? Związkowcy z "Solidarności" mają pomysł na inne świadczenie

2023-12-07 15:54

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się długo wyczekiwanym przez seniorów świadczeniem nazywanym rentą wdowią. Jeśli projekt obywatelski ustawy zostanie wprowadzony, wdowcy mogliby zachować swoje emerytury i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną i 50 proc. swojego świadczenia. Teraz jednak pojawiła się propozycja nowego świadczenia. Chodzi o 900 plus dla seniorów.

Czy renta wdowia wejdzie w życie? 

Renta wdowia to pomysł Lewicy na pomoc emerytom, którym zmarł małżonek. Obecnie wdowcom przysługuje renta rodzinna w wysokości 85 proc. wyższego świadczenia emerytalnego. Zgodnie z projektem obywatelskim Lewicy emeryt po śmierci współmałżonka mógłby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojej emerytury. Przy czym, świadczenie nie mogłoby przekroczyć trzykrotności średniej emerytury, czyli 7625 złotych.

Od 8 listopada trwała zbiórka podpisów w tej sprawie. By projekt trafił pod obrady Sejmu, konieczne było zebranie 100 tys. podpisów. W kwietniu Lewica poinformowała o zebraniu ponad 200 tys. podpisów. Projekt ustawy wprowadzającej wdowie emerytury ma trafić pod obrady na pierwszym lipcowym posiedzeniu Sejmu, czyli 5 lipca

900 plus zamiast renty wdowiej? 

Teraz pojawiła się propozycja nowego świadczenia, o czym pisze dziennik "Fakt". Związkowcy z "Solidarności" zaproponowali wprowadzenie dodatku w wysokości do 900 złotych, które byłoby wypłacane co miesiąc. Nowe świadczenie zostało nazwane "900 plus dla seniorów". Zdaniem związkowców to dużo lepsze rozwiązanie niż zaproponowane przez Lewicę. 

- Zaproponowana konstrukcja renty wdowiej w zbyt znacznym stopniu demontuje założenia obecnego systemu emerytalnego - powiedział "Faktowi" Henryk Nakonieczny z NSZZ "Solidarność". - Ze względu za zachodzące zmiany demograficzne i obiektywnie zwiększające się potrzeby osób starszych w zaspokojeniu codziennych potrzeb, należy rozważyć wprowadzenie kolejnych dodatków pielęgnacyjnych. 

Propozycja "Solidarności" zakłada rozszerzenie pomocy przyznawanej w ramach obecnie przysługującego dodatku pielęgnacyjnego. Teraz świadczenie przysługuje osobom, które skończyły 75 lat i wynosi 294,39 zł. Związkowcy chcą, by po ukończeniu przez seniora 80 lat, dodatek wzrastał dwukrotnie - do 588,78 zł, a po 85. roku życia wynosił 883,17 zł. Stąd nazwa nowego świadczenia.  

Jak podaje "Fakt", "Solidarność" znalazła nawet sposób na sfinansowanie większych dodatków. Pieniądze miały pochodzić ze składek opłacanych przez przedsiębiorców, a także pojawił się postulat oskładkowania wszystkich umów zleceń. 

Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE