8000 plus dla małżeństw z długim stażem zamiast 500 plus! Nowa propozycja świadczenia trafiła do Senatu

i

Autor: pexels

Twoje finanse

8000 plus dla małżeństw z długim stażem zamiast 500 plus! Nowa propozycja świadczenia trafiła do Senatu

2023-06-08 15:35

8000 plus dla małżeństw, które mogą pochwalić się długim stażem, zamiast proponowanego wcześniej 500 plus. To nowa propozycja świadczenia, która trafiła właśnie do Senatu.

8000 plus dla małżeństw z długim stażem. Czy zostanie wprowadzone?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie zgodziło się na przyznanie parom, które mogą pochwalić się długoletnim pożyciem małżeńskim, comiesięcznego świadczenia w kwocie 500 złotych, czyli tzw. 500 plus dla małżeństw. Posłowie zgodnie twierdzą, że rząd powinien docenić małżeństwa z długoletnim stażem, przyznając, poza odznaczeniami, świadczenie pieniężne. Nie ustalono jednak, w jakiej formie oraz kwocie miałoby być przyznawane. 

Do Senatu trafiła nowa propozycja świadczenia - mianowicie 8000 plus dla małżeństw. Pomysłodawca uznał, że takie świadczenie powinno być przyznawane jednorazowo.

- Małżonkowie o długim stażu powinni otrzymywać świadczenie rodzinne na podobieństwo tzw. emerytury honorowej otrzymywanej przez 100-latków, przy czym świadczenie to powinno być przyznawane okresowo i jednorazowo, po wspólnym przeżyciu określonej liczby lat - tłumaczy autor pomysłu, cytowany przez dziennik Fakt. 

Nowe świadczenie zamiast 500 plus dla małżeństw

Świadczenie byłoby różne w zależności od stażu małżeńskiego. Maksymalna kwota wyniosłaby 8000 złotych i - zgodnie z pomysłem - byłaby wypłacana parom, które przeżyły razem 80 lat. Najniższe świadczenie wyniosłoby natomiast 5000 złotych i byłoby przyznawane małżeństwom z 50-letnim stażem. Po 5 kolejnych latach kwota byłaby wyższa o 500 złotych, aż do maksymalnego pułapu 8000 zł (po 55 latach - 5500 zł, po 60. - 6000 zł itd.).

Senatorowie zajmą się propozycją nowego świadczenia dla małżeństw w najbliższym czasie. 

Kto rozbił małżeństwo Tyszkiewicz i Wajdy? Historia z Koprem
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE