kredyt

i

Autor: Pixabay/nattanan23

800+

800 plus a zdolność kredytowa. Czy łatwiej będzie dostać kredyt po waloryzacji?

2023-06-14 15:46

Długo wyczekiwana przez Polaków waloryzacja świadczenia 500 plus ma wkrótce wejść w życie. Jak zapowiedział Jarosław Kaczyński świadczenie ma zostać podniesione o 300 złotych. Czy 800 plus wpłynie na zdolność kredytową?

Waloryzacja 500 plus. Czy 800 plus wpłynie na zdolność kredytową?

Podczas weekendowej konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że od nowego roku świadczenie 500 Plus zostanie podniesione do 800 zł. Z jednej strony ekonomiści podkreślają, że waloryzacja świadczenia może opóźnić obniżanie stóp procentowych, co może wielu Polakom utrudnić drogę do otrzymania kredytu.

Jednakże z drugiej strony, podniesienie kwoty świadczenia wpłynie korzystnie na zdolność kredytową, która jest podstawowym czynnikiem branym pod uwagę przez banki podczas weryfikowania wniosku o kredyt. 

Portal money.pl poprosił przedstawiciela Związku Banków Polskich o opinię w tej sprawie. 

- Świadczenie 500 plus może nam poprawić zdolność kredytową, ale nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że podniesienie go do 800 zł z pewnością spowoduje, że będzie nas stać na większe kredyty — przekazał portalowi dr Przemysław Barbrich z ZBP.

Ekspert podkreślił, że wyższe świadczenie dla osoby, która nie posiada stałego zatrudnienia prawdopodobnie nie zwiększy zdolności kredytowej, ale w przypadku osoby ze stałym źródłem dochodu z umowy o pracę – z pewnością tak. Jednakże należy pamiętać, że banki biorą pod uwagę różne kryteria przy obliczaniu zdolności kredytowej. 

Zdolność kredytowa Polaków w 2023 roku

Z danych firmy Credipass wynika, że średnia zdolność kredytowa w ciągu trzech miesięcy wzrosła o niemal 20 proc. - podaje "Puls Biznesu".

Powołując się na wyniki najnowszego raportu Credipass, gazeta donosi, że marzec 2023 r. był pierwszym od dłuższego czasu miesiącem, w którym doszło do znacznego wzrostu zainteresowania kredytami. Jak wyjaśnia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" ekspert firmy Credipass Andrzej Łukaszewski, przełożyło się to na większą liczbę wniosków i udzielonych kredytów.

- Wzrosła jednocześnie średnia kwota przyznanego finansowania, najmocniej w stolicy - z 372 tys. zł w IV kw. 2022 r. do aż 450 tys. zł w I kw. 2023 r. Możliwość zastosowania przez banki niższego bufora bezpieczeństwa przy wyliczaniu zdolności kredytowej spowodowała, że zwiększyły się możliwości nabywcze potencjalnych kredytobiorców. Jak tłumaczą eksperci Credipass, średnia zdolność kredytowa wzrosła w I kw. 2023 r. o około 19 proc. względem IV kw. 2022 r. - czytamy.

- Niektórym kupującym otworzyło to nowe możliwości transakcyjne. Częściowe odblokowanie rynku kredytów hipotecznych na pewno wpłynie na zwiększenie liczby transakcji, a co za tym idzie - zmniejszenie liczby ofert nieruchomości na rynku-  – powiedział cytowany przez "PB" Łukaszewski.

Jak podano, z wyliczeń firmy Credipass wynika, że prawie połowa kredytów udzielonych w Warszawie dotyczyła kwot do 400 tys. zł. "Wydaje się, że nie jest to wiele, mając na uwadze stołeczne ceny nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że kredyt bywa często uzupełnieniem zgromadzonego kapitału własnego, a nie podstawowym źródłem finansowania zakupu" - mówi gazecie Andrzej Łukaszewski. "Zwraca jednocześnie uwagę, że w porównaniu do IV kw. 2022 r. wzrósł też odsetek kredytów na kwotę ponad 800 tys. zł. Jeszcze w IV kw. wynosił on 5 proc., podczas gdy teraz jest to 8 proc." - wskazał dziennik

Wkurzeni Polacy ŻĄDAJĄ podwyżki 500 plus. 1000 plus będzie mało! | Komentery
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE