pieniądze

i

Autor: K.B.

Waloryzacja 500 plus

500 plus warte coraz mniej. Czy będzie waloryzacja świadczenia?

2023-03-31 16:44

Koszt wychowania dziecka, jak każde inne opłaty, wzrasta. Dlatego wielu rodziców oczekuje, że rząd podwyższy również świadczenie 500 plus. Czy jest to możliwe? Minister finansów informuje, czy w najbliższym czasie prowadzone będą w tej sprawie prace.

500 plus. Świadczenie jest coraz mnie warte

Kiedy 500 plus zostało wprowadzone w 2016 roku było dużym wsparciem dla osób wychowujących dzieci. Stanowiło wówczas około 30 procent minimalnego wynagrodzenia. Jednak z każdym rokiem to się zaczęło zmieniać, a waloryzacji 500 plus nie było. Do tego stopnia, że obecnie, ze względu ogromną inflację w kraju, oceniono wartość świadczenia na 344 zł. Niewykluczoną pomocą dla rodziców byłaby więc waloryzacja 500 plus. Ale cz mogą na nią liczyć w najbliższym czasie?

Będzie waloryzacja 500 plus? Minister finansów odpowiada

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska w rozmowie z Business Insider odpowiedziała na nurtujące Polaków pytanie. Jak się okazuje, w 2023 roku nie ma już przestrzeni na nowe wydatki. I tyczy się to niestety również 500 plus, ponieważ w tej chwili nie są prowadzone żadne prace w kwestii waloryzacji tego świadczenia.

Szefowa Ministerstwa Finansów zaznacza, że na temat wsparcia polskich rodzin trzeba spojrzeć szerzej. "Trzeba przeanalizować cele, jakie ten program miał zrealizować. Bezsprzeczne jest, że udało się dzięki niemu ograniczyć skalę ubóstwa wśród dzieci i przeznaczyć więcej środków na ich rozwój. Dlatego być może należy podjąć dyskusję, jak w najbliższych latach ten program ma wyglądać" - mówi Rzeczkowska. Dodaje również, że program 500 plus to nie jest jedyne świadczenie, które przyznawane polskim rodzinom.

Modernizacja Parku Staromiejskiego w Łodzi

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE