ZUS seniorzy

i

Autor: Shutterstock

Twoje finanse

500 plus dla małżeństw. Jakie zasady? Czy będzie 500 plus dla małżeństw z 40-letnim stażem? Sprawdź

2023-06-12 15:27

Do Sejmu trafiła petycja obywatelska dotycząca nowego świadczenia 500 plus. Chodzi o wypłaty dla osób z 50 letnim stażem małżeńskim. Jak podkreślali jej twórcy, trzynasta i czternasta emerytura nie jest wystarczającą formą wsparcia dla seniorów, którzy często mają problem wiązania końca z końcem. Czy 500 plus dla małżeństw zostanie wprowadzone?

500 plus dla małżeństw. Petycja wpłynęła do Sejmu

W Sejmie pojawiła się petycja obywatelska zakładająca wypłatę 500 zł dla małżeństw z 50-letnim stażem. Jak tłumaczą pomysłodawcy, takie pary często mają ogromny problem, by się utrzymać. Wynika to przede wszystkim z tego, że kwota ich faktur nie jest wystarczająco duża, aby pokryć wszystkie wydatki takie jak opłaty, zakupy czy leczenie.

500 plus dla małżeństw. Od kiedy?

Jakie miałyby być zasady wypłacenia dodatku 500 plus dla małżeństw? Konkretnych rozwiązań nie zawarto w petycji.

Mówiło się o tym, że byłoby to wsparcie co miesiąc, tak jak jest to w przypadku świadczeń na dzieci. Jednak o szczegółowych rozwiązaniach mieli zadecydować parlamentarzyści. 

Czy 500 plus dla małżeństw będzie wypłacane?

Wygląda na to, że taka forma świadczenia dla małżeństw z długim stażem, nie zostanie ustanowiona. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie zgodziło się na przyjęcie tego rozwiązania.

Temat pieniędzy dla małżeństw z długim stażem pozostaje jednak nadal aktualny. Parlamentarzyści uważają, że rząd powinien przyznać im jakieś świadczenie pieniężne.

500 plus dla małżeństw z 40-letnim stażem

Z najnowszych wyliczeń Instytutu Emerytalnego wynika, że w obecnie emerytury stanowią już tylko 50 procent pensji. Prognozy nie napawają optymizmem. ZUS wskazuje, że świadczenia wypłacane za 20 lat mogą odpowiadać wynagrodzeniom tylko w 30%. Natomiat za minimum pozwalające na godną egzystencję uważa się 40 procent. 

W 2023 r. miała miejsce rekordowa waloryzacja emerytur i rent w wysokości aż 13,8 procent. Jednak biorąc pod uwagę inflację, to wciąż za mało. Seniorzy otrzymują także od jakiegoś czasu trzynastą i czternastą emeryturę. Co więcej, prezydent Andrzej Duda ogłosił, że emeryci dostaną także piętnastkę. Jednak ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Czy seniorzy są zwolnieni z abonamentu RTV? Sprawdź!

Raty kredytów wzrosną nawet bez podwyżek stóp procentowych?

Ekonomista nie ma dobrych wiadomości dla kredytobiorców. POSŁUCHAJ!

Listen to "Raty kredytów i tak będą wyższe - ekonomista Bogusław Grabowski ostrzega. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE