300 plus dla wdów i wdowców. Dożywotnio! To nowa propozycja świadczenia dla seniorów

i

Autor: pixabay

Twoje finanse

300 plus dla wdów i wdowców. Dożywotnio! To nowa propozycja świadczenia dla seniorów

2023-03-30 19:10

Senat będzie się zajmował nową propozycją świadczenia dla seniorów. Chodzi o dodatek 300 plus dla wdów i wdowców. Zgodnie z pomysłem, świadczenie miałoby przysługiwać dożywotnio.

300 plus dla wdów i wdowców

W dobie szalejącej inflacji Polakom coraz trudniej jest związać koniec z końcem. Problem szczególnie dotyka wdów i wdowców, którzy muszą się utrzymywać z jednej emerytury. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku śmierci małżonka wdowa lub wdowiec mogą skorzystać z renty rodzinnej, której wysokość nie może przekroczyć 85 proc. emerytury zmarłego lub zachować swoją emeryturę. W zależności od tego, które świadczenie jest wyższe. 

Do Senatu właśnie trafiła propozycja nowego świadczenia, które ma pomóc seniorom w trudnej sytuacji finansowej. Chodzi o dodatek 300 plus dla wdów i wdowców. O sprawie pisze dziennik "Fakt" i przytacza fragmenty petycji, która trafiła do izby wyższej parlamentu.

- Osoby po śmierci współmałżonka muszą w większym znacznie stopniu borykać się z trudnościami finansowymi, gdyż utrzymują się już tylko z jednej emerytury (zakup leków, rehabilitacja i inne) – pisze autor petycji, który pragnie zachować anonimowość. - Wnoszę, aby samotny małżonek (wdowa lub wdowiec) został objęty comiesięcznym świadczeniem w wysokości 300 zł lub jednorazową gratyfikacją finansową (w kwocie — red.) ustalonej przez Komisję ds. Petycji i Praworządności. 

Zgodnie z pomysłem, nowe świadczenie miałoby objąć osoby, które pozostawały w związku małżeńskim przez co najmniej 45 lat.

300 plus dla wdów vs. 500 plus dla małżeństw

Autor petycji nawiązał jednocześnie do planów wprowadzenia nowego świadczenia nazywanego "500 plus dla małżeństw", podkreślając, że będzie ono niesprawiedliwe dla wdów i wdowców, którzy nie dość, że stracili drugą połówkę, to jeszcze muszą się utrzymywać z jednej emerytury. 

O propozycji nowego świadczenia dla "Faktu" wypowiedział się ekspert z Instytutu Emerytalnego, Antoni Kolek. Jak podkreślił, dodatek dla wdów jest potrzebny, jednakże jego zdaniem decydującym kryterium nie powinna być długość trwania małżeństwa, ale inny czynnik, na przykład dochody samotnej osoby.  

Łukasz Truszkowski po 17 latach małżeństwa został wdowcem z trójką dzieci. Stary dom rodziny wymaga pilnego remontu

O co naprawdę chodzi z 14. emeryturą? Ekonomista przestrzega emerytów. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE