Seniorzy

i

Autor: Pixabay

21 dni wypoczynku na koszt państwa. Kto skorzysta z nowych przepisów?

2022-12-22 15:42

Od nowego roku wejdą w życie nowe przepisy, które umożliwią kierowanie emerytowanych rolników na leczenie uzdrowiskowe. Oznacza to 21 dni na koszt państwa. Przypomnijmy, do tej pory sanatorium przysługiwało wyłącznie aktywnym zawodowo gospodarzom.

Sanatorium z KRUS. Komu przysługuje?

Z rehabilitacji leczniczej realizowanej za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą skorzystać osoby zagrożone całkowita niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, albo uznane okresowo za całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym, ale rokujące odzyskanie tej zdolności w wyniku leczenia i rehabilitacji. Sanatorium finansowane jest z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni.

Od nowego roku zmiany w przepisach dotyczących sanatorium

1 stycznia 2023 roku w życie wejdą przepisy, które umożliwią kierowanie emerytowanych rolników na leczenie uzdrowiskowe. Od nowego roku z sanatoriów będą mogli skorzystać nie tylko rolnicy aktywnie pracujący, lecz także rolnicy - emeryci. Dodatkowo na turnusy regeneracyjne KRUS będzie mógł skierować opiekunów osób niepełnosprawnych.

Co zdecyduje o skierowaniu rolnika na rehabilitację?

O skierowaniu rolnika emeryta na turnus rehabilitacyjny będą decydowały kryteria: medyczne, proceduralne oraz formalno-prawne. Kryteria medyczne, czyli wskazania i przeciwwskazania, zostaną opracowane przez KRUS. Do kryteriów formalno-prawnych należy: brak określenia górnej granicy wieku oraz pobieranie przez osobę świadczenia emerytalnego.

Do kryteriów proceduralnych należy: wystawienie wniosku przez lekarza POZ lub lekarza specjalistę, złożenie tego wniosku w jednostce organizacyjnej KRUS oraz weryfikacja medyczna tego wniosku przez lekarza Regionalnego Inspektora Orzecznictwa Lekarskiego.

Autobus dla bezdomnych w Łodzi. Zobacz, jak wygląda pomoc potrzebującym