15 sierpnia 2022 - jakie to święto? Czy idziemy do pracy 15.08.2022?

2022-08-14 20:17
15 sierpnia 2022 - jakie to święto?
Autor: Halibutt - Praca własna/wikipedia

Jakie święto wypada 15.08.2022? Czy idziemy tego dnia do pracy? Czy sklepy będą otwarte? To pytania, które zadaje sobie wiele osób. Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule

Jakie święto wypada 15 sierpnia?

Długi sierpniowy weekend zbliża się wielkimi krokami. Cieszymy się z dodatkowego dnia wolnego, ale nie każdy wie, jakie święto wypada 15 sierpnia. Spieszymy z odpowiedzią. 15 sierpnia wypada nie jedno, a dwa święta: Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Ustanowiono je 30 lipca 1992 r. Natomiast Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, nazwane też Świętem Matki Boskiej Zielnej, to tzw. święto kościelne nakazane, dotyczące wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. 

Obchody Święta Wojska Polskiego

Na cały weekend zaplanowane są uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. „Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na te dni Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało liczne wydarzenia o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym, kulturalnym oraz rozrywkowym.

MON zaprasza wszystkich na place miast i miasteczek w dniach 13-15 sierpnia, do lokalnych jednostek wojskowych oraz na skwery, do parków i na ulice. 

Na kilkudziesięciu piknikach w całym kraju będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy, występy artystyczne oraz porozmawiać z żołnierzami czy złożyć aplikacje do dobrowolnej służby wojskowej w punktach rekrutacyjnych. Nie zabraknie wojskowej grochówki oraz atrakcji dla najmłodszych. Będzie także Wojskowe Kino Plenerowe. W Warszawie piknik odbędzie się 14.08 w niedzielę na błoniach PGE Narodowym a 15.08 przy Muzeum Wojska Polskiego, al. Jerozolimskie 3.

W sobotę, 13 sierpnia, o godz. 15.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się "Wspólne śpiewanie" pieśni żołnierskich. W wydarzeniu będą uczestniczyć muzycy orkiestry wojskowej oraz artyści z klubów wojskowych. „Wspólne śpiewanie” poprzedzą pokazy klas mundurowych oraz musztra paradna Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego (od godz. 14.20).

Tradycyjnie, jak co roku, w tym dniu o godz. 12.00, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się uroczysta odprawa wart. Jest to uroczystość symbolicznego zaprzysiężenia wart honorowych, reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych do pełnienia służby przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W trakcie uroczystości zostaną oddane salwy armatnie. Całość zwieńczy defilada pododdziałów.

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny

15 sierpnia wierni Kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej. Jeżeli nie mamy możliwości uczestnictwa we mszy świętej w tym dniu, to możemy posłuchać nabożeństwa w radiu lub obejrzeć transmisję mszy w telewizji. Warto wiedzieć, że w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Na Jasną Górę zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. W innych częściach Polski często wiąże się ono ze świętem dożynek.

Czy idziemy 15 sierpnia do pracy?

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy ze względu na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustawodawca wprowadził wolne. Warto pamiętać, że w 2022 roku mamy 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Są to:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia  – Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
 • 17 kwietnia – Wielkanoc
 • 18 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja – Święto Pracy;
 • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 5 czerwca  Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego)
 • 16 czerwca  – Boże Ciało
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada  – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada – Święto Niepodległości
 • 25 grudnia  – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
 • 26 grudnia – Boże Narodzenie (dzień drugi).

15 sierpnia - czy sklepy będą otwarte?

15 sierpnia, tak jak w pozostałe dni ustawowo wolne od pracy, zamknięte będą urzędy oraz sklepy. Oznacza to, że tego dnia nie zrobimy zakupów. Na zakupy nie wybierzemy się także dzień wcześniej ze względu na niedzielę niehandlową. Otwarte będą jedynie apteki i sklepy na stacjach benzynowych. Należy pamiętać, że zakaz handlu nie dotyczy sklepów, w których za ladą stanie właściciel. W związku z tym otwarte mogą być niewielkie sklepy osiedlowe, a także sklepy franczyzowe, m.in. Żabka.

PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE