Znów zabiją kuranty na wieży ratusza w Lesznie. Milczały kilka miesięcy [AUDIO]

2020-05-22 10:53 hak, Radio Eska
Znów zabiją kuranty na wieży ratusza w Lesznie. Milczały kilka miesięcy
Autor: hak, Radio Eska

Po raz pierwszy, po dłuższej przerwie będzie można je usłyszeć już dziś 22 maja, w samo południe. Możliwe, że w ciągu dnia grać będą rzadziej, niż przed remontem zabytku.

Ratusz od kilku miesięcy przechodzi remont. Jednym z jego elementów jest zmiana wyglądu zegara. Wcześniej jasną tarczę, zastąpiły ciemny cyferblat, a ciemne wskazówki i godziny zostały ozłocone.

- Zmieniła się waga tych wskazówek i zegar wymagał precyzyjnej regulacji - mówi Maciej Urban, miejski konserwator zabytków w Lesznie. - I dlatego też był wyłączony (a w ogóle z powodu trwającego remontu). Dzisiaj, 22 maja będzie uruchamiany ponownie, wraz z kurantami punktualnie w samo południe.

Możliwe jednak, że melodie z ratuszowej wieży płynąć będą teraz rzadziej.

- Ograniczyliśmy trochę godziny włączania tego kurantu - dodaje Maciej Urban. - Ale to są jeszcze sprawy ustalane, tak jak dodanie może jeszcze innych melodii, może okolicznościowych.

A być może pójście w ślady Poznania...

- Ciekawie by było, tak jak poznańskie koziołki, żeby o godz. 12:00 robić tutaj takie słuchowisko, żeby ludzie specjalnie przychodzili o tej porze na rynek. Ale ta decyzja nie należy do mnie - dodaje konserwator.

Znów zabiły kuranty na wieży ratusza w Lesznie