Wystawy, kwiaty... Tak było podczas Nocy Muzeów w Lesznie [FILM/ZDJĘCIA]

i

Autor: hak

Noc Muzeów

Wystawy, kwiaty... Tak było podczas Nocy Muzeów w Lesznie [FILM/ZDJĘCIA]

2024-05-20 12:44

Były wystawy, krótkie opowieści i... ścieżka z wielkich kwiatów ułożonych na ulicy. Podczas Nocy Muzeów można było skorzystać z wielu atrakcji, przygotowanych m.in. przez Muzeum Okręgowe w Lesznie.

Raz na rok

Tej jedynej takiej nocy w roku, w swoje progi zaprosiły Muzeum Okręgowe w Lesznie przy ul. Narutowicza, Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych przy Leszczyńskich oraz Piekarnia Sztuki, kilka metrów dalej od MBWA.

Noc w Muzeum rozpoczął wernisaż wystawy "Prosto z pieca. Wiejska ceramika". To nowa wystawa czasowa w budynku dawnej synagogi. Prezentowana będzie tam do sierpnia.

- Wystawa przedstawia ceramikę ze zbiorów etnograficznych Muzeum Okręgowego w Lesznie. Na wystawie możemy zobaczyć wytwory garncarskie, butle, garnki, misy, dzbany, ale również produkcję fabryczną, kamionkę, fajans, a także porcelanę z naszych zbiorów. Nasza wystawę uzupełnia, wzbogaca kilka eksponatów z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Przedstawiamy technologię produkcji tych dawnych naczyń glinianych. Na wystawie mamy m.in. ławę z kołem garncarskim, mamy również glinę, więc można wejść w taki bezpośredni kontakt z tym wyjątkowym surowcem, plastyczną gliną, która pod wpływem ognia zmieniała się w piękne naczynia - mówiła Radiu Eska Ewa Tomaszewska z muzeum w Lesznie.

Noc Muzeów w Muzeum Okręgowym i MBWA w Lesznie

Muzeum przygotowało dla zwiedzających także m.in. kwadranse historyczne, czyli krótkie opowieści o ludziach i eksponatach, zaprosiło na spacery po mieście z przewodnikiem, była muzyka na żywo i projekcja filmu.

W Noc Muzeów włączyło się także MBWA w Lesznie. Bohaterem nocy był Witkacy, którego wystawę fotografii można oglądać w Galerii przy ul. Leszczyńskich 5. Przed Galerią wzrok przykuwały wielkie niebieskie kwiaty, nawiązujące do twórczości Witkacego. Ścieżka nimi usłana prowadziła odwiedzających do Galerii w Ratuszu, gdzie można było obejrzeć (i można nadal do 21 czerwca ) wystawę Radosława Jastrzębskiego pt. Krytycy Sztuki.

Na Noc Muzeów zaprosiła tez Piekarnia Sztuki, która zaprosiła na zwiedzanie wystawy Mirosława Małeckiego, zabawy rysunkowe i rozmowy o technikach malarskich.

Kolejna taka noc za rok.

Quiz dla koneserów sztuki. Czy znasz autorów tych wybitnych dzieł sztuki?

Pytanie 1 z 3
Kto namalował ten obraz?
Mona Lisa