GTBS

i

Autor: GTBS Leszno

Problemy leszczyńskiego GTBS

Wielki problem z małym zainteresowaniem. Tylko 5 osób chce wykupić mieszkania w budowanych w Lesznie GTBS-ach

2023-09-22 11:04

Na budowę bloków Gminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego chce pożyczyć pieniądze z banku. Pożyczka będzie wypłacona, gdy spółka podpisze umowę na połowę mieszkań. Jako że chętnych brak, udziały w nieruchomościach wykupi miasto.

Nie ma chętnych na mieszkania w GTBS-ach

Nowe bloki GTBS powstaną przy ulicy Długosza. Z założenia mają to być tanie mieszkania dla osób, które z racji niskich dochodów nie dostaną komercyjnego kredytu hipotecznego. Koszty jednak nie są aż tak małe. Wykupienie udziałów to 160 tysięcy złotych. Do tego trzeba zapłacić kaucję w wysokości dziewięciu miesięcznych czynszów. Dlatego chętnych na GTBS-y jest niewielu.

Do 18 września zostało podpisanych tylko umów notarialnych - mówiła na sesji RM Leszna, radna Stefania Ratajczak.

Miasto Leszno wykupi partycypację w mieszkania GTBS

Na ratunek GTBS przyszło miasto. Radni większością głosów poparli uchwałę, w ramach której samorząd wykupi udziały w 50 mieszkaniach. Koszt udziałów to 2,5 miliona złotych w tym roku i kolejne 4 miliony w roku przyszłym. Miasto samo zadecyduje, kto będzie mógł zamieszkać w wykupionych mieszkaniach. Gdyby miasto nie wykupiło udziałów, spółka GTBS nie dostałaby kredytu na budowę bloków. Bank Gospodarstwa Krajowego ma na ten cel pożyczyć spółce 24 miliony złotych.

Dodajmy, że opozycja zaproponowała, by zamiast przeznaczać pieniądze podatników na wykup partycypacji w GTBS-ach przekazać je na spłatę długów Leszna. Ta propozycja została odrzucona większością głosów.

Jak zmieni się basen "Akwawit" po remoncie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE