​To będzie pierwsza taka publikacja o tym wyjątkowym miejscu

2021-07-31 9:56
​To będzie pierwsza taka publikacja o tym wyjątkowym miejscu
Autor: hak, Radio Eska

Muzeum Okręgowe w Lesznie przygotowuje przewodnik po Lapidarium przy kościele św. Krzyża. Jesienią ukaże się na rynku.

O wydawnictwo wielokrotnie pytali uczestnicy spacerów po Lapidarium, organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Lesznie.

Będzie to taki niewielki format do ręki czy do kieszeni, w których omówiona zostanie historia naszych cmentarzy tych, z których pochodzą płyty. I omówionych zostanie kilkanaście płyt. Ale w ten sposób, że te płyty są przykładami konkretnych elementów - jak wyglądały nagrobki w XVII, XVIII, XIX i XX wieku. Mając to wszystko w ręku człowiek będzie w stanie też oglądać inne płyty, bo będzie mniej więcej wiedział o co w tym wszystkich chodzi - mówi Małgorzata Gniazdowska, autorka przewodnika.

Przewodnik powstanie w ramach projektu "Historie zapisane w kamieniach". Będzie efektem współpracy leszczyńskiego muzeum z Magdaleną Oxfort, pełnomocnikiem Rządu Federalnego do spraw Kultury i Mediów z Etatu Referatu Kultury byłych Ziem Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji.

Wydawnictwo będzie, co ważne, dwujęzyczne: polsko-niemieckie. To będzie jedna książeczka, te same treści w obu językach i do tego kolorowe, piękne zdjęcia. Mamy nadzieję, że kiedyś ukaże się jakieś większe wydawnictwo - dodaje M. Gniazdowska.

Lapidarium powstało w połowie XX wieku, kiedy zaczęto tam zwozić nagrobki z likwidowanych czterech cmentarzy w Lesznie: luterańskiego, kalwińskiego, żydowskiego i katolickiego. Znajduje się na nim ponad 200 nagrobków lub ich fragmentów. Wiele z nich wykonana została w piaskowcu.

Ulicami dawnego Leszna
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE