Depresja wśród młodzieży w Lesznie

i

Autor: TS W Lesznie młodym zmagającym się z depresją, pomagają grupy wsparcia działające w MCP Alternatywa.

Smutek, utrata zainteresowań i przyjemności, brak energii i problemy ze snem. To niektóre objawy depresji. W Lesznie zmagają się z nią setki młodych ludzi

2023-02-23 12:46

Według badań około 15% młodych ludzi w wieku od 13-18 lat cierpi na różne formy depresji. Jest to jeden z najczęstrzych problemów zdrowotnych w tej grupie wiekowej. Trudno ją zdiagnozować, jeszcze trudniej całkowicie wyleczyć.

Depresję trudno zdiagnozować. Pomaga w tym MCP Alternatywa w Lesznie

Zwykle depresja pojawia się w wyniku stresujących sytuacji, takich jak problemy w szkole, trudne relacje z rodziną lub przyjaciółmi, doświadczenia traumy czy niskie poczucie własnej wartości. Objawy są różne - mówi Helena Strzałkowska, szefowa MCP Alternatywa.

Nie chce mu się wstać, ma zaburzony sen, mówi, że nie chce żyć, nie potrafi określić co czyje. Pojawia się złość na otoczenie. Mówi, że życie jest bez sensu, że nikt go nie kocha albo zamyka się w pokoju.

Najczęstrze objawy depresji wśród młodzieży

  • Zmiana nastroju: nastolatek z depresją może być przygnębiony, smutny lub podenerwowany większość czasu, a także wykazywać brak zainteresowania lub przyjemności w rzeczach, które kiedyś lubił.
  • Izolacja społeczna: młodzież z depresją może unikać kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, wycofywać się z aktywności społecznych, a także tracić zainteresowanie swoimi zainteresowaniami i hobby.
  • Zmiany w apetycie i wadze: osoby z depresją często doświadczają zmian w apetycie, które prowadzą do utraty lub zwiększenia wagi.
  • Problemy z koncentracją i pamięcią: nastolatek z depresją może mieć trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji oraz zapamiętywaniem rzeczy.
  • Bezsenność lub nadmierna senność: osoby z depresją mogą doświadczać trudności z zasypianiem, niezdrowego snu lub nadmiernej senności w ciągu dnia.
  • Poczucie beznadziejności i pesymizmu: młodzież z depresją często czuje się beznadziejna, pesymistyczna i ma negatywne myśli, co może prowadzić do myśli samobójczych.
  • Poczucie zmęczenia: osoby z depresją często doświadczają uczucia ciągłego zmęczenia i braku energii, które wpływa na ich codzienne funkcjonowanie.

Leczenie depresji do długotrwały proces.

W przypadku podejrzenia depresji u młodzieży ważne jest aby zwrócić się do specjalisty takiego jak psycholog lub psychiatra. Leczenie depresji najczęściej wiąże się z terapią psychologiczna lub farmakologiczną. Niezwykle ważne jest też wsparcie rodziny i otoczenia. 

Oto kilka sposobów leczenia depresji u młodzieży:

  • Psychoterapia: Jest to proces terapeutyczny, w którym młodzież pracuje z terapeutą w celu identyfikacji i rozwiązania problemów emocjonalnych i behawioralnych. Najczęściej stosowanymi formami terapii są terapia poznawczo-behawioralna (CBT) i terapia interpersonalna (IPT).
  • Farmakoterapia: W niektórych przypadkach, lekarz psychiatra może zdecydować o zastosowaniu leków antydepresyjnych u młodzieży z depresją. Leki te pomagają w stabilizacji nastroju i zmniejszeniu objawów depresyjnych.
  • Ćwiczenia fizyczne: Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w poprawie nastroju i zmniejszeniu objawów depresji. Rekomenduje się regularną aktywność fizyczną, np. jogging, pływanie, jazda na rowerze, yoga, czy trening siłowy.
  • Zmiana stylu życia: Ważne jest, aby młodzież prowadziła zdrowy styl życia, w tym zdrowe odżywianie, regularny sen, unikanie używek, takich jak alkohol i papierosy, oraz redukcja stresu.
  • Wsparcie rodziny i przyjaciół: Rodzina i przyjaciele mogą być bardzo pomocni w leczeniu depresji u młodzieży, oferując wsparcie emocjonalne i zachęcając do uczestnictwa w aktywnościach, które zwiększają dobre samopoczucie.

Pomoc młodym ludziom zmagającym się z depresją oferuje MCP Alternatywa. Działają u nas grupy wsparcia dla takiej młodzieży - mówi Helena Strzałkowska - Takie grupy są bardzo potrzebne. Obserwujemy pozytywne zmiany u młodych ludzi, którzy do nas przychodzą. Najpierw są zamknięci, zasłonięci, z biegiem czasu zaczynają się odzywać. Mówią, że chcą tutaj być, że to jest ich drugi dom. Oczywiście nie dzieje się to od razu. To jest proces, który trwa od roku do dwóch lat.

MCP Alternatywa zaprasza do kontaktu rodziców i młodzież. Terapeuci z Alternatywy pomogą zdiagnozować problem. Nikogo nie zostawimy bez pomocy - dodaje Helena Strzałkowska.

Depresja u dzieci i nastolatków - przyczyny i objawy. Jak pomóc dziecku z depresją?