Smutek, lęk, poczucie bezsensu, czasem samookaleczanie lub próby samobójcze. To objawy i skutki depresji [AUDIO]

2021-02-26 15:09
depresja
Autor: pixabay.com Młodzież z depresja pomoc może otrzymać w Centrum Profilaktyki Alternatywa w Lesznie

W czasie pandemii depresja dotyka często młodzież. Na szczęście są miejsca, gdzie mogą znaleźć pomoc.

Jednym z nich jest Młodzieżowe Centrum Profilaktyki "Alternatywa". Przychodzi do nas coraz więcej młodych ludzi borykających się ze stanami depresyjnymi - mówi Helena Strzałkowska szefowa "Alternatywy".

Często nie mają siły wstać z łóżka, okaleczają się, zastanawiają się po co żyć, mamy też osoby po próbach samobójczych. To te najbardziej drastyczne przykłady. Ale są też problemy z motywacją do nauki, czy z utrzymaniem kontaktów społecznych.

posłuchaj co o depresji mówi Helena Strzałkowska, terapeutka z "Alternatywy" i młodzież cierpiąca na depresję

Młodzi ludzie próbują od złych emocji i depresyjnych stanów uciec. Robią to na wiele sposobów, dodaje Helena Strzałkowska.

Często jest to ucieczka w świat wirtualny. Najczęściej gry. Młodzież szuka też pomocy na różnych forach i grupach. Tam spotykają osoby, które są w podobnym stanie. To niebezpieczne, bo brakuje tam wsparcia i pogłębia się niemoc. 

Najlepszym i często jedynym wyjściem jest terapia. 

W "Alternatywie" prowadzimy spotkania konsultacyjne i terapeutyczne zarówno dla rodziców jak i młodzieży. W kontakcie bezpośrednim, w rygorze sanitarnym spotykają się grupy: bębniarska i kuglarska, a także w formie online grupy: Poznaj Siebie, gitarowej oraz parateatralnej. Wszystkie zajęcia i konsultacje prowadzimy za darmo - dodaje Helena Strzałkowska.

Zajęcia w Młodzieżowym Centrum Profilaktyki "Alternatywa" prowadzone są dla młodzieży w wieku od 11 do 22 lat. Realizowany program finansowany jest ze środków Miasta Leszna oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE