Sesja rady miejskiej przerwana. Radni Koalicji Obywatelskiej opuścili sale obrad

2020-07-31 9:47 TS
sesja absolutoryjna
Autor: TS, Radio Eska

Wcześniej, po burzliwej dyskusji, prezydent Leszna otrzymał wotum zaufania i absolutorium.

Zanim radni głosowali w sprawie wotum zaufania dla Łukasza Borowiaka odbyła się dyskusja na temat "Raportu o stanie miasta". To 300 stronicowy dokument, z którym wcześniej zapoznali się wszyscy radni. Jako pierwszy głos w dyskusji nad dokumentem zabrał radny KO Przemysław Górzny. W swoim wystąpieniu spytał prezydenta między innymi o politykę demograficzną miasta. Leszno się wyludnia, jest nas co raz mniej - mówił Górzny. Prezydent odpowiedział:

Po raz pierwszy usłyszałem, że prezydent tego miasta jest odpowiedzialny za zgony. Wydaję mi się, że jest to zbyt mocne sformułowanie.

Radny Górzny tłumaczył, że nie to miał na myśli. Do słownych utarczek doszło również, po wypowiedzi Jacka Mateckiego. Radny KO odniósł się do zawartości "Raportu o stanie miasta":

Z raportu dowiadujemy się np. ilu zmarłych było przechowywanych w lodówkach, ile psów i kotów zostało przyjętych do schroniska czy też ile osób skorzystało z toalet miejskich.

Prezydent Łukasz Borowiak odpowiedział:

Takie sarkastyczne wystąpienie o pieskach i kotach jest nie na miejscu. Wyczuwam, że od początku kadencji przemawia przez Pana złość. Toczy Pan wojenkę nie merytoryczną ale personalną w stosunku do mojej osoby i to jest niestety zauważalne.

Nie specjalnie interesują mnie Pana opinie na temat mojej osoby - odpowiedział radny Matecki.

Atmosfera robiła się co raz bardziej gorąca. Sytuację na sali obrad podsumowała radna Stefania Ratajczak:

Nie wyobrażam sobie jak dzisiejszą sesję ocenią mieszkańcy Leszna. W tej chili robi się z niej szopka.

Radni w końcu przegłosowali i wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Borowiaka. Sesja skończyła się niecodziennie. Podczas dyskusji o spółce Lotnisko Leszno radni Koalicji Obywatelskiej wyszli z sali obrad i do niej nie wrócili. Sesja została przetrwa. Radni KO tłumaczyli, że nie mogą głosować w sprawie przekazania gruntów lotniska spółce Lotnisko Leszno bo potrzebują więcej czasu na zapoznanie się z projektem uchwały. Wznowienie obrad nastąpi 6 sierpnia.