Przyjechali do Leszna specjalnie dla niego [AUDIO/VIDEO]

2021-09-15 6:41
Przyjechali do Leszna specjalnie dla niego
Autor: hak, Radio Eska Z darmowych przejazdów zabytkowym autobusem skorzystało wielu mieszkańców, nie tylko Leszna

Dwaj mieszkańcy Poznania, tata i syn, przyjechali do Leszna, żeby przejechać się zabytkowym autosanem leszczyńskiego MZK. W sobotę 30-letni autobus wyruszył w trasę po mieście.

Autosan był jedną z atrakcji Aktywnego Obywatelskiego Leszna. W sierpniu miał jeździć po Poznaniu, ale tuż przed wyjazdem do stolicy Wielkopolski popsuł się. Na szczęście mechanikom Miejskiego Zakładu Komunikacji w Lesznie udało się go naprawić.

Zabytkowy autosan MZK w Lesznie

Do Leszna przyjechaliśmy specjalnie po to, żeby przejechać się zabytkowym autobusem Autosan H9-35 z 1991 roku. Autosan nie chciał przyjechać do mnie to, ja przyjechałem do autosanu - mówi z uśmiechem młody pasjonat starej motoryzacji Franciszek z Poznania. 

POSŁUCHAJ o zabytkowym autosanie MZK w Lesznie

Takim autobusem "za młodu" jeździł często jego ojciec, Jędrzej.

Jako dziecko jeździłem takim autobusem. Co prawda nie w Lesznie, bo nie jestem z Leszna, ale pamiętam. To jest pasja syna i realizując tę pasję odwiedzamy różne miasta w Polsce. Niekiedy jeździmy też takimi autobusami w Poznaniu. Ja rzeczywiście mam okazję, żeby przypomnieć sobie czasy dzieciństwa, kiedy jeździłem "ogórkiem", takim autosanem jak dzisiaj. I opowiadam też synowi, jak to było kiedyś, kiedy tata był mały - mówi Jędrzej.  

Sporo frajdy z przejażdżki zabytkiem mieli też mieszkańcy Leszna.

Zupełnie inna jazda niż współczesne autobusy - hałas, bardziej trzęście, więcej frajdy - mówił jeden z pasażerów autosanu.

Autosan to najstarszy autobus w taborze leszczyńskiego MZK. Dbany i chuchany jak żaden inny.

Jest to autobus, który zakład kupił w 1991 roku. Osobiście byłem odebrać ten autobus w Sanoku. Dwa takie autobusy odbieraliśmy: numer boczny 82 i 83. I ten jestem ostał się do dnia dzisiejszego. Jest dla nas taką perełką, historią. Od takich właśnie autobusów zaczęła się komunikacja miejska w Lesznie - mówi Jacek Domagała, dyrektor MZK w Lesznie. 

Zabytkowy autobus przyjeżdżają oglądać fani z całego kraju. Niektórzy nawet wynajmują go na przejażdżki po mieście. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE