Proboszcz rawickiej fary stanie przed sądem. Zakłócał spokój mieszkańcom

2021-01-12 10:46
Proboszcz rawickiej fary stanie przed sądem. Zakłócał spokój mieszkańcom
Autor: google.com

Duchowny miał głośno puszczać z głośników na zewnątrz świątyni pieśni religijne.

Mieszkańcy Rawicza poskarżyli się na proboszcza parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP kurii, władzom gminy Rawicz, powiatu rawickiego i policji. Pod petycją w sprawie "zakłócania spokoju" podpisało się blisko sto osób. Sprawą zajął się policyjny zespół ds. wykroczeń. Postępowanie prowadzone jest z art. 51 § 1 Kw "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny"

Został przedstawiony zarzut proboszczowi tej parafii, który brzmi, ze od marca do września 2020 roku w Rawiczu przy ul. Wyszyńskiego, będąc osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie parafii odtwarzając z głośników zewnętrznych kościoła muzykę zakłócił spokój mieszkańców - mówi Beata Jarczewska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.

Na stronie internetowej parafii pojawiło się oświadczenie byłego proboszcza parafii w obronie obecnego. Zostało odczytane w czasie niedzielnych (10.01.) mszy świętych.

Dziwi mnie jednak fakt, że oskarżenie to pojawia się w czasie kiedy środowiska antykościelne dokonują niespotykanego dotąd przeogromnego ataku na kościół, kapłanów, oraz ludzi wierzących. (...) Gdyby chodziło tylko o zakłócanie spokoju mieszkańcom Rawicza to przecież wystarczyła prośba parafian do ks. proboszcza. Jeśli ks. proboszcz by uznał, że nie może jej spełnić to od tego jest Wydział Ochrony Środowiska, który by dokonał pomiaru poziomu hałasu jaki zakłóca spokój, a to określa prawo i normy. Wówczas ks. proboszcz do tych ustaleń musiałby się dostosować i sprawa załatwiona. Tego jednak nie zrobiono. Więc nie ma żadnego dowodu na stawiane zarzuty. (...) (Dobrze, że niektórzy mieszkają w Rawiczu, bo gdyby mieszkali w Krakowie to żądali by pewnie likwidacji hejnału z wieży mariackiej bo to przecież kościół) - czytamy w oświadczeniu byłego proboszcza kościoła farnego w Rawiczu.

*

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE