uchodźcy

i

Autor: FB/Leszno dla Ukrainy Uchodźcy w Stacji Biznes

Prawie 3,5 tys. Ukraińców przewinęło się przez Stację Biznes. Do punktu pomocy zgłasza się jednak dużo mniej uchodźców niż na początku wojny

2022-04-03 12:14

Za to częściej są to osoby z miast, gdzie toczą się działania wojenne

Pierwsza fala uchodźców była ogromna. Stacja Biznes przyjmowała dziennie po 250 osób. Teraz jest ich dużo mniej - mówi Karolina Łączek, wolontariuszka ze Stacji Biznes.

To prawda, uchodźców jest mniej, choć i tak dziennie przez punkt pomocy przewija się od 50 do 80 osób. To jest codziennie ileś trudnych, ciężkich przypadków, sytuacje, w których trzeba znaleźć mieszkanie, a tych po prostu brakuje. 

Do Leszna przejeżdża mniej Ukraińców i są to osoby z innych części kraju.

Na początku to były osoby, które przyjeżdżały do nas z granicy zachodniej, nie tak dotknięte działaniami wojennymi. W tej chwili mamy ludzi, którzy pochodzą z Mariupola czy Sewastopola, Kijowa czy Charkowa i wszystkich miast mocno dotkniętych wojną. Docierają do nas na resztkach sił, Wchodzą do Stacji Biznes i płaczą - dodaje Karolina Łączek. 

Cześć Ukraińców decyduje się na powrót do domu. Część wyjeżdża szukać lepszego życia dalej na zachód a wielu z uchodźców chce się osiedlić i zostać w Lesznie.

Ukraińcy sprzątają były hotel w Lesznie, w którym zamieszkają uchodźcy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE