Powiat leszczyński powoli pozbywa się zarazy

2021-04-14 14:06
asf
Autor: pixabay.com Od miesięcy nie znaleziono w powiecie leszczyńskim padłych dzików zarażonych ASF

Ale nie tej związanej Covidem tylko z ASF.

Od dawna w całej Wielkopolsce nie ma ani jednego ogniska afrykańskiego pomory świń . Ostatni przypadek wykrycia wirusa u padłego dzika w powiecie leszczyńskim miał miejsce prawie osiem miesięcy temu.

ASF wykryto wtedy w rejonie osady Mścigniew w gminie Włoszakowice. Ostatni przypadek potwierdzenia zakażenia miał miejsce 19 sierpnia ub.r. u zwierzęcia w okolicach Czarnej Wody w gminie Włoszakowice. Łącznie w ub.r. w powiecie leszczyńskim potwierdzono ASF u 36 padłych dzików. Wirus został wykryty także w stadzie świń w Ratowicach w gminie Lipno.

Decyzją Komisji Europejskiej powiat leszczyński objęty jest obecnie żółtą (ochronną) oraz czerwoną (objętą ograniczeniami) strefą związaną z poziomem ryzyka występowania ASF. W czerwonej znajdują się gminy Wijewo, Włoszakowice, Lipno, Osieczna oraz część gminy Święciechowa. Reszta gminy Święciechowa oraz w całości gminy Rydzyna i Krzemieniewo znajdują się w strefie żółtej - ochronnej.

Niebezpieczne zdarzenie na przejeździe kolejowym przy ul. Dożynkowej w Lesznie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE