O leszczyńskich Żydach na Facebooku i Instagramie

2022-01-14 10:20
Synagoga Opowiada
Autor: FB/Muzeum Okręgowe w Lesznie

Muzeum Okręgowe w Lesznie rozpoczyna nowy cykl pt. "Synagoga Opowiada".

Leszno ze społecznością żydowską związane jest od setek lat. Od XVII do początku XX wieku w naszym mieście działała największa gmina żydowska w Wielkopolsce. Żydzi stanowili w Lesznie połowę mieszkańców. Mieli też jedną z największych synagog. Sytuacja zmieniła się w 1920 roku. Żydzi zaczęli Leszno opuszczać.

Liczba Żydów spadła z ponad 3,5 tys. w połowie wieku XIX, do 1000 kilkuset na początku wieku XX i do 500 w roku 1920 - mówi Dariusz Czwojdrak, kustosz Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Muzeum chce społeczność żydowska przypomnieć. Pomóc ma w tym cykl "Synagoga Opowiada". Poprzez posty na Facebooku i Instagramie będzie można poznać żydowskie święta, ważne postacie, dzieła i rocznice, pozostałości po żydowskiej obecności w Lesznie. Warto śledzić profile muzeum na portalach społecznościowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE