​MZK w Lesznie chce podnieść ceny biletów. Ostatni raz zrobił to w 2012 roku

2020-10-15 14:23 hak
​MZK w Lesznie chce podnieść ceny biletów. Ostatni raz zrobił to w 2012 roku
Autor: hak, Radio Eska

Wyższe stawki za przejazd autobusami miejskimi miałyby obowiązywać od nowego roku. Projektem nowych taryf zajmą się radni na październikowej sesji.

Do podwyżki cen biletów Miejski Zakład Komunikacji w Lesznie przymierzał się na początku roku. Zmian nie udało się wdrożyć. Ostatnia podwyżka cen bieltów miała miejsce w 2012 roku. Od tamtej pory wzrosła płaca minimalna w kraju (a płaca stanowi połowę kosztów wozokilometra), wzrosły koszty naprawy taboru i konserwacji (mimo że tabor odmłodzono), czy koszty przeglądów technicznych. Swoje zrobiła też pandemia i spadek liczby pasażerów, który odbije się na wyniku finansowym zakładu.

MZK zaproponował, żeby od 1 stycznia 2021 roku jednorazowy bilet normalny po Lesznie podrożał o 50 groszy z 2,70 do 3,20 złotych. Droższe mają być też bilety podmiejskie.

Ale to nie byłyby jedyne zmiany. MZK planuje wprowadzenie biletów dla seniorów za symboliczną złotówkę (dla osób w wieku od 70 do 75 lat). Chce też zlikwidować ulgi dla kierowców. Kiedy za kółkiem nie trzeba mieć dokumentów, z ulgi w autobusie może skorzystać kto inny, a samochód i tak jest w ruchu. Idea była taka, że miało być ich na ulicach mniej.

Na nowych zmianach skorzystać mają honorowi dawcy krwi. Bezpłatne przejazdy przysługiwałyby kobietom, które oddały co najmniej 15 litrów krwi oraz mężczyznom, którzy oddali minimum 18 litrów. Póki co, za darmo mogą jeździć dawcy, którzy oddali przynajmniej 25 litrów krwi, bez względu na płeć.

Jak pilotuje się samolot? Sprawdziliśmy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.