Można jechać kierowcy. Wiadukt na ul. Wilkowickiej w Lesznie już otwarty [FOTO/VIDEO]

2020-07-09 15:09 hak, Radio Eska
Wiadukt na ul. Wilkowickiej w Lesznie już otwarty
Autor: hak, Radio Eska

Jego budowa trwała półtora roku i była częścią modernizacji linii kolejowej E-59 Poznań-Wrocław.

Budowa wiaduktu nad torami kolejowymi przy ul. Wilkowickiej rozpoczęła się na początku ubiegłego roku. Prace szybko zostały jednak przerwane, bo natrafiono na kolizje podziemne. Z tego powodu PKP zapowiadało wtedy, że wiadukt będzie oddany do ruchu nie wcześniej, jak na koniec tego roku. Pod koniec czerwca kolej poinformowała jednak, że zaległości udało się nadrobić i zostanie otwarty na dniach. Od dziś (9.07) można nim już jeździć.

To jest element dużo szerszej polityki. Nam bardzo zależy na budowaniu infrastruktury także w kierunkach północ-południe, stąd droga S-5, linia kolejowa E-59. Coś, co przez 30 lat było zaniedbywane, bo nie jest tajemnicą, że były inwestycje głównie na linii wschód-zachód, z których korzystali inni - mówił w czasie oficjalnego otwarcia Jan Dziedziczak, poseł PiS.

Prezydent Leszna Łukasz Borowiak przypomniał, że na te inwestycje miasto czekało długie lata, a jej realizacja odbywała się nie bez przeszkód. Odniósł się do przestoju prac na wiadukcie i zejścia firmy Astaldi z placu budowy linii kolejowej na odcinku zaborowskim. Roboty przejęła po niej firma Torpol, która to wybudowała też nowy wiadukt w Lesznie.

Od dwudziestu lat w leszczyńskim samorządzie toczyła się dyskusja, jak usprawnić komunikacyjnie ten odcinek. Przez dwadzieścia lat dyskusje, czy miasto ma budować ten wiadukt, czy będzie to inwestycja rządowa. To co było w planach dwadzieścia lat temu, dzisiaj stało się faktem. Bardzo z tego faktu się cieszę, to tak naprawdę prezent na stulecie powrotu Leszna do Macierzy. Jeszcze raz z całego serca dziękuję i mam nadzieję, że dalsza modernizacja linii kolejowej E-59 na odcinku leszczyńskim będzie przebiegała sprawnie i zgodnie z harmonogramem - mówił Łukasz Borowiak.

Wiadukt na Wilkowickiej to jeden z siedmiu wiaduktów wybudowanych w ramach modernizacji linii kolejowej E-59 w naszym regionie.

To jest inwestycja, która powinna być oddana już ze dwadzieścia lat temu. Czekaliśmy tak długo, no ale doczekaliśmy się wreszcie - powiedział nam rowerzysta (ale też kierowca) obserwujący oficjalne otwarcie wiaduktu.  

To druga taka konstrukcja w Lesznie. Teraz kolej na remont tej pierwszej - wiaduktu im. Grota-Roweckiego, w ramach przebudowy DK nr 12 w Lesznie. Nowy wiadukt pomoże zmniejszyć utrudnienia w ruchu samochodowym w czasie prowadzonych tam prac. A przede wszystkim ułatwi dojazd z Gronowa do Zatorza, czy drogi S-5.

Wiadukt na ul. Wilkowickiej w Lesznie już otwarty
Lotnisko w Katowicach rozbudowuje się