Miasto rusza z pomocą. Leszczyńska Tarcza Antykryzysowa gotowa

i

Autor: meet.jit.si Pakiet pomocowy przedstawili na pierwszej wideokonferencji prezydent miasta Łukasz borowiak (na zdj.) oraz jego zastępca Piotr Jóźwiak

Miasto rusza z pomocą. "Leszczyńska Tarcza Antykryzysowa" gotowa

2020-04-04 15:59

Zapewnia przedsiębiorcom m.in. obniżki czynszu za wynajem lokali, odroczenia płatności podatków, a nawet ich umorzenie oraz preferencyjne pożyczki. Uruchomienie programu kosztować będzie miasto 2 mln złotych miesięcznie.

Najważniejsze punkty pakietu pomocowego w obliczu epidemii przedstawili na piątkowej (3.04.) wideokonferencji prezydent Leszna Łukasz Borowiak i jego zastępca Piotr Jóźwiak. Jednym z nich jest zmniejszenie stawki czynszu o 80 proc. za wynajmowanie od miasta lokali użytkowych na jeden miesiąc: kwiecień lub maj.

- Sytuacja się zmienia z godziny na godzinę i jesteśmy w stanie ewentualnie też wydłużyć o kolejne miesiące, ale dzisiaj - tak jak robią to inne miasta - staramy się zaproponować rozwiązanie na jeden miesiąc - mówił Łukasz Borowiak, prezydent miasta. - Oczywiście jesteśmy też za tym, żeby ewentualnie odraczać terminy płatności lub rozłożyć na raty spłaty należności. Jest wiele punktów usługowych czy handlowych, które już strasznie ucierpiały.

Na wniosek podatnika, miasto może odroczyć o 3 miesiące termin płatności podatków od nieruchomości za marzec, kwiecień i maj. Może też odroczyć, rozłożyć na raty lub w uzasadnionych przypadkach nawet je umorzyć. Podobnie jak podatek od środków transportu.

- Będziemy weryfikować indywidualnie każdy wniosek podatnika - zapowiada włodarz.

Miasto postanowiło też wzmocnić kapitałowo Leszczyńskie Centrum Biznesu.

- Będziemy chcieli zaproponować kwotę 400 tys. złotych z przeznaczeniem na uruchomienie pożyczek na bardzo preferencyjnych warunkach dla mikro i małych przedsiębiorców z Leszna do kwoty 20 tys. złotych - dodał prezydent miasta.

Pożyczki oferuje także Powiatowy Urząd Pracy. Przeznaczył na nie 300 tys. złotych i wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Sołecznej o dodatkowy milion.


Jeżeli warunki na to pozwolą i pandemia minie, branża gastronomiczna będzie mogła liczyć na 50 proc. obniżkę czynszu za wynajem terenu pod ogródki wiedeńskie za czerwiec, lipiec i sierpień.

Przedsiębiorcom pomagać będą także pracownicy Wydziału Promocji i Rozwoju, a także oddelegowany przez miasto prawnik.

Jak dodał Łukasz Borowiak, tarcza będzie aktualizowana, wraz ze zmianą sytuacji epidemiologicznej.