Lipno Solar Park

i

Autor: TS

Energia odnawialna

Lipno Solar Park - tak nazywa się kompleks trzech elektrowni słonecznych, które powstaną w gminie Lipno

2023-03-22 9:15

Moc Lipno Solar Park szacuje się na 53 megawaty. Całość znajdować się będzie na 70 ha ziemi. Grunty na których powstają elektrownie są klasy V i IVb. Inwestycja ma być gotowa do połowy przyszłego roku.

W gminie Lipno powstanie Solar Park o mocy 53 megawatów

Inwestycja w gminie Lipno już ruszyła. Odniósł się do niej wójt gminy, Łukasz Litka. Wójt wyjaśnił, że trwa budowa pierwszej z trzech elektrowni fotowoltaicznych na wylocie z Leszna w stronę Lipna. Będzie się nazywała Lipno Solar Park II i będzie miała moc 19 MW. Kolejne dwie elektrownie powstaną w innych lokalizacjach gminy Lipno. Inwestor, czyli międzynarodowy koncern energetyczny Eqinor z Norwegii (dawniej Statoil), wybuduje również Główny Punkt Odbioru Energii Elektrycznej. Ten będzie się znajdował w Gronówku.

Czy mieszkańcy gminy Lipno będą mieć tańszy prąd?

Wójt Lipna informuje, że mieszkańcy gminy, wielkiej fotowoltaicznej inwestycji bezpośrednio nie odczują. Wyprodukowany ze słońca prąd będzie wpinany w linię wysokiego napięcie 110 kV i 220 kV.  Gmina Lipno zarobi na podatkach, zarówno tych od nieruchomości, jak i od budowli. 

Kiedy popłynie prąd z Lipno Solar Park?

Łukasz Litka poinformował, że wartość inwestycji jest na razie tajemnicą spółki i poznamy ją dopiero po złożeniu przez nią deklaracji podatkowej. Lipno Solar Park ma zacząć produkować prąd w połowie przyszłego roku.

Szkoła budowania #2
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE