Leszno: Możesz zostać zawodowym żołnierzem! Jak? [SZCZEGÓŁY]

2021-10-26 13:42
Wojsko na ulicach od 28 października. Od środy żołnierze mają pomóc policji
Autor: pixabay Wojsko na ulicach od 28 października. Od środy żołnierze mają pomóc policji

Szereg ubiegłorocznych systemowych zmian w procesie rekrutacji do służby wojskowej wywołało znacznie większe zainteresowanie odbyciem przeszkolenia wojskowego. Z ważniejszych zmian, o których należy wspomnieć jest skrócenie czasu przeszkolenia do miesiąca, możliwość zgłoszenia chęci odbycia przeszkolenia poprzez resortowy portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl lub możliwość odbycia niezbędnych badań w jednym miejscu w stworzonych w tym celu Wojskowych Centrach Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności.

To tylko niektóre ze zmian, które już od dziś dostępne są dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość planują związać z Wojskiem Polskim. Nowe rozwiązania, z których mogą skorzystać Polacy, to wynik kolejnego etapu procesu reformy systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP.

Wojskowe Centrum Rekrutacji

To miejsca, w których w maksymalnie w 1 dzień kandydat do wojska odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Wojskowe Centra Rekrutacji, powoływane są na terenie kraju, w miejscach gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową. Do tej pory kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, niekiedy w innych miejscach i różnych terminach. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji kandydat na żołnierza, tego samego dnia, otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą).

Szkolenie podstawowe

To tak naprawdę służba przygotowawcza - maksymalnie 30 dni, a nie 90. Skracamy szkolenie podstawowe tzw. służbę przygotowawczą zachowując jednocześnie najważniejsze elementy programu szkolenia, dla osób, które nigdy nie służyły w wojsku i nie składały przysięgi wojskowej. Reforma zakładała również zwiększenie ich częstotliwości (terminarz 2021) tak aby skrócić okres oczekiwania chętnych. Dotychczas szkolenia odbywały się w trzech turnusach na rok. Teraz jest ich zdecydowanie więcej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej - kandydat, już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zapoznany zostanie z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach w zależności, w której części kraju chciałby służyć jako żołnierz zawodowy. Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na stanowiska do swoich jednostek już na etapie szkolenia. Nie bez znaczenia dla kandydatów jest również fakt, że szkolenie jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga konieczności rozwiązywania stosunku pracy. W trakcie szkolenia kandydat otrzymuje bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie oraz żołd, czyli wynagrodzenie, jakie dostaje żołnierz odbywający zasadniczą służbę wojskową. 

Zostań Żołnierzem
Autor: materiały organizatora Zostań Żołnierzem

Wprowadzone zmiany, są odpowiedzią na wnioski osób, które ubiegały się lub ubiegają się o służbę w Wojsku Polskim. Jednym z czynników zniechęcających do służby był zbyt długi termin jaki upływał pomiędzy złożeniem wniosku, a ukończeniem szkolenia i złożeniem przysięgi wojskowej.

Osoby zainteresowane odbyciem przeszkolenia wojskowego mogą zarejestrować się na www.zostanzolnierzem.pl skorzystać z portalu e - PUAP lub zgłosić się bezpośrednio do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lesznie ul. Zamenhofa 32 .

Zostań Żołnierzem
Autor: materiały organizatora www.zostanzolnierzem.pl
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE